My Favorite Movies


  Murdy's Rating My Rating
1
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Here's to swimming with bow legged women! THE greatest movie of all time for me. It has everything. It was a journey of fear and family, and i saw it when i was 4yrs old in a cinema! I WAS ROCKED!
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Im still getting the goosebumps from 1980 when I heard Vader say 'I am your father!'. Asteroids! Magic! The best sequel ever made...Fact!
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
My jaw is still scraping the ground from when I saw this. I never thought such a beautiful, well crafted, perfectly cast feast for the senses could be made in these days of remakes and crap rom coms. WOW!
4
Carlito's Way 1993,  R)
Carlito's Way
Here come the pain! this film really hit me hard. Vastly underrated masterpiece. Pacino's best performance by far.
5
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Those Gruber boys didnt reckon on a hungover white vested willis. The best action film of the mid 90's. Holy Toledo.
6
Dark City 1998,  R)
Dark City
My film. Rufus sewel plays me, JOHN MURDOCH. Spooky sci fi. Felt wierd watching it as my name is mentioned loads.
7
Heat 1995,  R)
Heat
The greatest remake ever made. Stunning. With a cast to die for. Can anyone tell me what is up with Kilmers elbow though? SEE IT!
8
Sin City 2005,  R)
Sin City
Comic book classic. Willis rocks. this film can shoot the balls off a paedo from 50 yards.
9
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Pegg you genius. The perfect zombie film homage. Funnier than a fat crack. From Dusk Til Shaun next please!
10
They Live 1988,  R)
They Live
With lines like 'You look like your head was dipped in formaldahyde back in 1957' you have to love this movie. Endlessly quote-able. Fun.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments