My Favorite Movies
| munki82's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
What a Carve Up! (No Place Like Homicide!) 1962, Unrated)
A film I've watched many times, one of my favourite - favourties. Almost a "Carry On" but not quite. Kenneth Connor & Sid James make a great double act. Great cast, nice to see early appearances by Michael Gough (pre Batman that is) and Donald Pleasence. Only let down was there was one part of the film that confused me, other than that, fans of the "Carry On"type films will probably enjoy it. |
|
| 2 |
Carry on Abroad 1974, R) |
|
| 3 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 4 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 5 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 6 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 7 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 8 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 9 |
Murder by Death 1976, PG) |
|
| 10 |
The Frighteners 1996, R) |
|
| 11 |
Brighton Rock 1947, Unrated) |
|
| 12 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 13 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 14 |
So I Married an Axe Murderer 1993, PG-13) |
|
| 15 |
Little Shop of Horrors 1986, PG-13) |
|
| 16 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 17 |
Bill & Ted's Bogus Journey 1991, PG) |
|
| 18 |
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989, PG) |
|
| 19 |
Robin Hood 1973, G) |
|
| 20 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 21 |
The Lion King 1994, G)
The Lion King has it all really: brilliant animation, amazing soundtrack (who can resist singing animals :P), a proper story, we have a tale of friendship, revenge, love etc something to take notice of. Every time I watch it it's still as fresh as my first viewing in the cinema upon the release. Would have got 5/5 but for that part involving Simba's Father, you know, gets me every time :'( |
|
| 22 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 23 |
Shrek 2001, PG)
Magical and fun are good words for Shrek. Very hard to find fault with the film. Has a great story, (it's really good how they incorporate all those fairy tale characters) animation, soundtrack, everything. I've seen Shrek 2 and even though it probably has more characters and more story, Shrek 1 still is my favourite. |
|
| 24 |
Wayne's World 1992, PG-13) |
|
| 25 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 26 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 27 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 28 |
Wayne's World 2 1993, PG-13) |
|
| 29 |
The Secret Garden 1993, PG) |
|
| 30 |
A Little Princess 1995, G) |
|
| 31 |
The Ladykillers 1955, Unrated) |
|
| 32 |
Three Amigos! 1986, PG) |
|
| 33 |
I Love You to Death 1990, R) |
|
| 34 |
Halloween 1978, R) |
|
| 35 |
Alien 1979, R) |
|
| 36 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 37 |
Scrooged 1988, PG-13) |
|
| 38 |
Green for Danger (1946) 1947, PG) |
|
| 39 |
Passport to Pimlico 1949, Unrated) |
|
| 40 |
High Spirits 1988, PG-13) |
|
| 41 |
Carry on Camping 1969, R) |
|
| 42 |
Carry on Sergeant 1958, Unrated) |
|
| 43 |
Carry On Screaming! 1966, Unrated) |
|
| 44 |
Carry on Cruising 1962, Unrated) |
|
| 45 |
Carry on Nurse 1959, Unrated) |
|
| 46 |
Carry on Teacher 1959, Unrated) |
|
| 47 |
The Little Mermaid 1989, G) |
|
| 48 |
The 'Burbs 1989, PG) |
|
| 49 |
Ravenous 1999, R) |
|
| 50 |
Throw Momma from the Train 1987, PG-13) |
|
| 51 |
The Man Who Knew Too Little 1997, PG) |
|
| 52 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 53 |
The Muppet Christmas Carol 1992, G) |
|
| 54 |
Dirty Rotten Scoundrels 1988, PG) |
|
| 55 |
The Addams Family 1991, PG-13) |
|
| 56 |
Mad Max 1979, R) |
|
| 57 |
The Super Mario Bros. 1993, PG) |
|
| 58 |
The Return of the Pink Panther 1975, G) |
|
| 59 |
Last Action Hero 1993, PG-13) |
|
| 60 |
V for Vendetta 2006, R)
"Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified, and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition. The only verdict is vengeance; a vendetta, held as a votive, not in vain, for the value and veracity of such shall one day vindicate the vigilant and the virtuous. Verily, this vichyssoise of verbiage veers most verbose, so let me simply add that it is my very good honor to meet you and you may call me V" |
|
| 61 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 62 |
eXistenZ 1999, R) |
|
| 63 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 64 |
Romancing the Stone 1984, PG) |
|
| 65 |
The Dream Team 1989, PG-13) |
|
| 66 |
Dr. Terror's House of Horrors (The Blood Suckers) 1965, Unrated) |
|
| 67 |
Heavens Above! 1963, Unrated) |
|
| 68 |
Pete's Meteor 1998, R) |
|
| 69 |
Too Many Crooks 1958, Unrated) |
|
| 70 |
No Trees in the Street 1958, Unrated) |
|
| 71 |
Lady in White 1988, PG-13) |
|
| 72 |
Nuns on the Run 1990, PG-13) |
|
| 73 |
Naked Truth 1957, Unrated) |
|
| 74 |
Crooks in Cloisters 1964, Unrated) |
|
| 75 |
Monte Carlo or Bust (Those Daring Young Men in Their Jaunty Jalopies) 1969, G) |
|
| 76 |
A Chump at Oxford 1940, Unrated) |
|
| 77 |
Young Sherlock Holmes 1985, PG-13) |
|
| 78 |
Flushed Away 2006, PG)
All round fun all ages! Nothing really upsetting for a younger audience but very entertaining for an older audience too. Amazing animation with such attention to detail. Had a good pace to it, fast enough not to bore but not fast enough to lose you either. I did laugh many times. Only complaint was some of the voice work let it down for me. |
|
| 79 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 80 |
Galaxy Quest 1999, PG) |
|
| 81 |
The Cable Guy 1996, PG-13) |











































































