My Favorite Movies
Give list a short description
| mudbuddha's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Fido 2006, R) |
|
| 2 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 3 |
P.S. I Love You 2007, PG-13) |
|
| 4 |
Audition (Ôdishon) 1999, R) |
|
| 5 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 6 |
Last Holiday 2006, PG-13) |
|
| 7 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985, Unrated) |
|
| 9 |
Tank Girl 1995, R) |
|
| 10 |
Hoodwinked 2006, PG) |
|
| 11 |
Stigmata 1999, R) |
|
| 12 |
Chungking Express 1994, PG-13) |
|
| 13 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 14 |
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene 2006, Unrated) |
|
| 15 |
Returner (Ritana) 2002, R) |
|
| 16 |
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000, R) |
|
| 17 |
Jumper 2008, PG-13)
I thought the movie was great! Just a movie i need to watch this week..lol. |
|
| 18 |
Step Up 2 the Streets 2008, PG-13) |
|
| 19 |
Superbad 2007, R) |
|
| 20 |
Pathfinder 2007, R) |
|
| 21 |
Doom 2005, R) |
|
| 22 |
Musa (The Warriors) (Musa the Warrior) 2001, R) |
|
| 23 |
The Forbidden Kingdom 2008, PG-13) |
|
| 24 |
Kurôzu Zero (Crows: Episode 0) 2007, Unrated) |
|
| 25 |
Schoolboy Crush (Boys Love) 2007, Unrated) |
|
| 26 |
Boys Love 2007, Unrated)
I love this movie. It just sad. The quotes, there were special. Noeru has been drawing/painting since he was young. I amazing that the plot of how much one painting, show Noeru (Takumi Saito) emotion and the sad memories of his friend, Ken, who promises him to take him to the ocean together. Both weeks later, Ken dies. And Noeru is taking emotion and promises hard . . thus, sleep with a lot of one-night-stands. But he opens up to Yoshikazu Kotani character, a hot reports. That help Noeru with his feelings. |
|
| 27 |
Ai no kotodama (Words of Devotion) 2008, PG) |
|
| 28 |
Sheng xia guang nian, (Eternal Summer) 2006, Unrated) |
|
| 29 |
Huhwihaji Anha (No Regret) 2006, R)
I love this movie. Some might freak on this one. But, I love, Love scene w/ two guys. I have no problem with it. |
|
| 30 |
Duelist (Hyeongsa) 2005, Unrated) |
|
| 31 |
Bangkok Love Story 2007, Unrated) |
|
| 32 |
Itsuka no kimi e 2007, Unrated) |
|
| 33 |
Neukdaeui yuhok (Romance of Their Own)(Temptation of Wolves)(True Romance) 2004, Unrated)
I just watch this movie.What i thought was funny was that I can't understand some of the words. And some of the time, i had just going with the flow. hehee. |
|
| 34 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13)
I thought the movie was great. Drama just like in the book. lol. Funny memory I'll have about watching this movie is the group of all girls screaming when ever they saw the 'wolf pack' shirtless! My ears are still ring. hehee. But then, when Edward (Rober Pattinson) was shirtless the group was a little quiet. I don't think I'll ever forget that night I watch. *_* |


































