My Favorite Movies


  1. mto108
  2. Mark

Movies I love - may not necessarily be regarded as masterpieces - also not in any order...

  mto108's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
will always be my favourite film
2
Signs 2002,  PG-13)
Signs
shock horror - not actually about aliens! It's about lost faith and family communities, and it rocks.
3
Jaws 1975,  PG)
Jaws
You won't find a better monster movie. Genius from beginning to end.
4
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
another childhood favourite, boys' own adventure and pirate silliness all the way
5
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
brilliant time travel comedy adventure - one of those films I can say every line of...
6
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
Mind-bending and unexpected, its pace alone keeps it going, even though Lola does, just, run. You're engaged within 2 minutes, and I love it from beginning to end.
7
Jean De Florette 1986,  PG)
Jean De Florette
Gorgeous movie about jealousy, class, friendship, family ties and loads more
8
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) 1986,  PG)
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II )
Wonderful film - builds with tragic power on the events of Jean de Florette, and Beart is beautiful
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The purest and most uncluttered of the trilogy works the best, in my opinion
10
The Birds 1963,  PG-13)
11
Finding Nemo 2003,  G)
12
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
my fave christ allegory!
13
It's a Wonderful Life 1946,  G)
14
The Jungle Book 1967,  G)
15
Rear Window 1954,  PG)
16
Léon (The Professional) 1994,  R)
17
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
18
Schindler's List 1993,  R)
19
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
20
North by Northwest 1959,  Unrated)
21
The Usual Suspects 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments