My Favorite Movies


  1. mtlnow
  2. ehsan

Give list a short description

  mtlnow's Rating My Rating
1
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
2
Blue (Trois Couleurs: Bleu) ,  R)
3
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
4
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
5
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
6
Show Me Love (Fucking Amal) 1998,  Unrated)
7
The Game 1997,  R)
8
Seven (Se7en) 1995,  R)
9
American Beauty 1999,  R)
10
Eros 2005,  R)
11
Mulholland Drive 2001,  R)
12
Good Bye, Lenin 2002,  R)
13
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
14
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
15
The Lord of the Rings 1978,  PG)
16
Malena 2000,  R)
17
The Matrix 1999,  R)
18
Léon (The Professional) 1994,  R)
19
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
20
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
21
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
22
Pulp Fiction 1994,  R)
23
Spirited Away 2001,  PG)
24
The Truman Show 1998,  PG)
25
Dead Poets Society 1989,  PG)
26
High Art 1998,  R)
27
Match Point 2005,  R)
28
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
29
The Shining 1980,  R)
30
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
31
The Godfather 1972,  R)
32
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
33
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
34
Before Sunrise 1995,  R)
35
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
36
Insomnia 1997,  Unrated)
37
Insomnia 2002,  R)
38
Psycho 1960,  R)
39
Vertigo 1958,  PG)
40
Besieged 1998,  R)
41
The Ring 2002,  PG-13)
42
Scary Movie 2000,  R)
43
Memento 2000,  R)
44
X-Men 2000,  PG-13)
45
City of Angels 1998,  PG-13)
46
Schindler's List 1993,  R)
47
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
48
Irreversible 2002,  Unrated)
49
The Shawshank Redemption 1994,  R)
50
Elephant 2003,  R)
51
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
52
L.A. Confidential 1997,  R)
53
Citizen Kane 1941,  PG)
54
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
55
Lost Highway 1997,  R)
56
The Animatrix 2003,  Unrated)
57
Sleuth 1972,  PG)
58
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
59
Mouchette 1967,  Unrated)
60
Fargo 1996,  R)
61
The Ladykillers 1955,  Unrated)
62
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
63
The Return (Vozvrashcheniye) 2003,  Unrated)
64
The Others 2001,  PG-13)
65
The Remains of the Day 1993,  PG)
66
Ice Age 2002,  PG)
67
Monsters, Inc. 2001,  G)
68
Eurotrip 2004,  R)
69
Being There 1979,  PG)
70
The Revenge of the Pink Panther 1978,  PG)
71
Le Couperet 2005,  Unrated)
72
Zerkalo (The Mirror) 1974,  Unrated)
73
Secretary 2002,  R)
74
Microcosmos ,  G)
75
Wings of Desire 1987,  PG-13)
76
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
77
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
78
Repulsion 1965,  Unrated)
79
Stay 2005,  R)
80
Thelma & Louise 1991,  R)
81
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
82
Autumn in New York 2000,  PG-13)
83
Ronin 1998,  R)
84
The Sweet Hereafter 1997,  R)
85
Cache (Hidden) 2005,  R)
86
The Eighth Day (Le Huitième Jour) 1996,  Unrated)
87
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
88
Dark City 1998,  R)
89
The Third Man 1949,  Unrated)
90
A Man for All Seasons 1966,  G)
91
Akahige (Red Beard) 1965,  Unrated)
92
Papillon 1973,  PG)
93
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
94
Delicatessen 1991,  R)
95
The Man Without a Past 2002,  PG-13)
96
The Dark Half 1991,  R)
97
Y Tu Mamá También 2001,  R)
98
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
99
Winged Migration (Le Peuple Migrateur) 2003,  G)
100
March of the Penguins 2005,  G)
101
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
102
Closer 2004,  R)
103
Chungking Express 1994,  PG-13)
104
Beyond The Clouds (Al di là delle nuvole) 1995,  Unrated)
105
Sin City 2005,  R)
106
Being John Malkovich 1999,  R)
107
Dog Day Afternoon 1975,  R)
108
Blade Runner 1982,  R)
109
The Dreamers 2003,  NC-17)
110
Jurassic Park 1993,  PG-13)
111
Ten 2002,  Unrated)
112
Travellers (Mosaferan) 1999,  Unrated)
113
The Wind Will Carry Us 1999,  Unrated)
114
Taste of Cherry (Ta'm e Guilass) 1997,  Unrated)
115
Pan's Labyrinth 2006,  R)
116
The Field 1990,  PG-13)
117
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
118
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
119
Mahiha ashegh mishavand (The Fish Fall in Love) 2005,  Unrated)
120
In the Name of the Father 1993,  R)
121
The Lion in Winter 1968,  PG)
122
Fallen Angels 1995,  Unrated)
123
Paris Je T'aime 2006,  R)
124
Mainline (Khoon bazi) 2006,  Unrated)
125
2046 2004,  R)
126
Rosemary's Baby 1968,  R)
127
Zodiac 2007,  R)
128
The Tenant 1976,  R)
129
Full Metal Jacket 1987,  R)
130
Smell of Camphor, Fragrance of Jasmine 2000,  Unrated)
131
Ratatouille 2007,  G)
132
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
133
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
134
Angel-A 2005,  R)
135
eXistenZ 1999,  R)
136
Exotica 1994,  R)
137
Better Than Sex 2000,  R)
138
The Fountain 2006,  PG-13)
139
Samaria (Samaritan Girl) 2004,  R)
140
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
141
Seom (The Isle) 2000,  Unrated)
142
Le Plaisir (House of Pleasure) 1952,  Unrated)
143
Kärlekshistoria, En, (A Swedish Love Story) 1970,  Unrated)
144
Inland Empire 2006,  R)
145
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
146
Renaissance 2006,  R)
147
La Haine (Hate) 1995,  R)
148
Lolita 1962,  Unrated)
149
Nostalghia 1983,  Unrated)
150
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
151
Away from Her 2006,  PG-13)
152
Pocahontas 1996,  G)
153
Rooban-e ghermez (The Red Ribbon) 1999,  Unrated)
154
Shokaran (Hemlock) 2001,  Unrated)
155
Fireworks Wednesday (Chaharshanbe-soori) 2006,  Unrated)
156
Shah-re ziba (The Beautiful City) 2004,  Unrated)
157
Az Karkheh ta Rhein (From Karkheh to Rhein) 1993,  Unrated)
158
3:10 to Yuma 2007,  R)
159
4 Months, 3 Weeks and 2 Days 2007,  R)
160
The Thirteenth Floor 1999,  R)
161
Mostly Martha (Bella Martha) 2001,  PG)
162
The Lives of Others 2006,  R)
163
Gabbeh 1996,  Unrated)
164
Dayereh-e zangi (Tambourine) 2008,  Unrated)
165
WALL-E 2008,  G)
166
The Celebration (Festen) 1998,  R)
167
Smiles Of A Summer Night 1955,  Unrated)
168
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments