My Favorite Movies


  msladiejae's Rating My Rating
1
Scarface 1983,  R)
Scarface
My favorite movie!
2
Full Metal Jacket 1987,  R)
3
American History X 1998,  R)
American History X
This movie show that no matter what, everyone can eventually change!
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
5
Black Hawk Down 2001,  R)
6
A History of Violence 2005,  R)
7
The Godfather 1972,  R)
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
9
The Godfather, Part III 1990,  R)
10
Ghost 1990,  PG-13)
11
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
12
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
13
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
14
The Matrix 1999,  R)
15
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
16
Gladiator 2000,  R)
17
The Green Mile 1999,  R)
18
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
19
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
20
Man on Fire 2004,  R)
21
The Matrix Reloaded 2003,  R)
22
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
23
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
24
Resident Evil 2002,  R)
25
Saving Private Ryan 1998,  R)
26
Lucky Number Slevin 2006,  R)
27
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
28
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
29
The Guardian 2006,  PG-13)
30
Transporter 2 2005,  PG-13)
31
Remember the Titans 2000,  PG)
32
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
33
Blade: Trinity 2004,  R)
34
Friday 1995,  R)
35
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
36
Four Brothers 2005,  R)
37
Fight Club 1999,  R)
38
Crash 2005,  R)
39
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Great movie about motivation and what you'd do to survive!
40
Hollow Man 2000,  R)
41
Training Day 2001,  R)
42
Inside Man 2006,  R)
43
The Cable Guy 1996,  PG-13)
44
Minority Report 2002,  PG-13)
45
Pitch Black 2000,  R)
46
The Punisher 2004,  R)
47
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
48
Hostage 2005,  R)
49
The Marine 2006,  PG-13)
50
Final Destination 2000,  R)
51
The Mask 1994,  PG-13)
52
I, Robot 2004,  PG-13)
53
Final Destination 3 2006,  R)
54
The Waterboy 1998,  PG-13)
55
Forrest Gump 1994,  PG-13)
56
Hostel 2006,  R)
57
Van Helsing 2004,  PG-13)
58
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
59
Final Destination 2 2003,  R)
60
Highlander 1986,  R)
61
Highlander - Endgame 2000,  R)
62
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) 1993,  R)
63
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
64
Highlander: The Source 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments