Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  msixta's Rating My Rating
1
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
My favorite vampire flick.
2
Pretty Woman 1990,  R)
3
King Arthur 2004,  PG-13)
4
True Romance 1993,  R)
True Romance
Great love story behind this movie!
5
The Breakfast Club 1985,  R)
6
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
One of my favorites!!
7
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Great flick! (o:
8
The Prophecy 1995,  R)
9
The 13th Warrior 1999,  R)
The 13th Warrior
Great movie!! (o:
10
Underworld 2003,  R)
Underworld
She's a great actress and is beautiful! (o:
11
Dracula 2000 2000,  R)
Dracula 2000
This dracula was HOT!! (o:
12
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
So funny! (o:
13
Hope Floats 1998,  PG-13)
Hope Floats
She's one of my favorite actresses, great movie! (o:
14
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
One of my favorite 80's flicks!! (o:
15
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Loved it! (o:
16
Pitch Black 2000,  R)
17
A Man Apart 2006,  R)
18
Knockaround Guys 2001,  R)
19
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
One of the greatest 80's films!! (o:
20
Assassins 1995,  R)
21
Desperado 1995,  R)
22
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
23
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
24
Wrong Turn 2003,  R)
25
Ghost Ship 2002,  R)
26
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
29
The Goonies 1985,  PG)
30
Reign of Fire 2002,  PG-13)
31
Rounders 1998,  R)
32
Good Will Hunting 1997,  R)
33
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
34
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
35
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
36
Half Baked 1998,  R)
37
Salsa 1988,  PG)
38
Chocolat 2000,  PG-13)
39
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
40
Armageddon 1998,  PG-13)
41
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
42
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
43
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
44
X-Men 2000,  PG-13)
45
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
46
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
47
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
48
Ghost Rider 2007,  PG-13)
49
The Messengers 2007,  PG-13)
50
The Prophecy II: Ashtown 1998,  R)
51
The Prophecy 3: The Ascent 2000,  R)
52
Eragon 2006,  PG)
Eragon
Not what I expected, but it was good.
53
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
Really enjoyed this movie!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments