My Favorite Movies


  mshtivelman's Rating My Rating
1
Clerks 1994,  R)
Clerks
I love it
2
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
I love this movie it's so funny
3
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
it"s so good
4
American History X 1998,  R)
American History X
one of the best movies I have ever seen and trust me I've seen many movies
5
Rent 2005,  PG-13)
Rent
great
6
SLC Punk 1998,  R)
SLC Punk
I love this movie more and more eveytime i see it.
7
Haggard 2002,  R)
Haggard
love makes all that massed up
8
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
so massd up but who dosen't love man just beating each other
9
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
better then the frist one
10
The Dudesons Movie 2006,  Unrated)
The Dudesons Movie
so funny
11
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
it's a great story
12
The Believer 2001,  R)
The Believer
such an underrated movie
13
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder 2006,  Unrated)
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder
funny as hell
14
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
funny
15
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
New Jersey rules
16
The Namesake 2006,  PG-13)
The Namesake
wonderful
17
Detroit Rock City 1999,  R)
18
Rock 'n' Roll High School 1979,  PG)
19
Airheads 1994,  PG-13)
Airheads
so bad yet so good
20
School Ties 1992,  PG-13)
21
8 Mile 2002,  R)
22
Brown Sugar 2002,  PG-13)
23
Tommy Boy 1995,  PG-13)
24
PCU 1994,  PG-13)
PCU
college rules
25
Desperado 1995,  R)
26
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
this so massed up
27
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
who dosen't love this movie
28
Black Sheep 1996,  PG-13)
29
The '60s 1999,  PG-13)
The '60s
wonderful and powerful
the 60's were great because people fight for what they believe not like today were no one seems to care.
30
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
31
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
One of the best movies I've ever seen
it really made me think
32
Crazy in Alabama 1999,  PG-13)
Crazy in Alabama
Great movie
Meat Loaf rules
33
The Craft 1996,  R)
The Craft
this is movie is great. I love it so much. In it's own way it real is about an one who dosen't fit in dring that bad time called high. school.
34
Children of a Lesser God 1986,  R)
Children of a Lesser God
moving and wonderful
Marlee Matlin is great
35
This Is England 2006,  Unrated)
This Is England
this movie is so great
it one of the best movie I 've seen this year. the acting ,writing and the dirction was top nach. Also the engish landscape remaded me of being a little kid in Europe so i love it on the level. I really relted to the kid.
36
A Bronx Tale 1993,  R)
A Bronx Tale
I love it
Everything about this movie is good the acting, dircting and writing
37
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
I really love this movie it was so funny but touching at the same time. in all honsty this movie kind of hits home for me since I was bron in Oddassa Ukraina, so it was cool to see the city again. Also there were since where the ukranan in me wanted to laugh and the Amarican in me wanted to cerng.Also i usally don't think musision make good actors but Eugene hutz was the great think in this movie.
38
Loser 2003,  PG-13)
Loser
I think this one of of the best teen movies I have seen eventhought it seem to hit the same point seen in many other movie of this type in my mind this movie stands above others. I think the acting by Jason biggs and Mena Suvari were great in this movie. In fact this movie made me like them as actor since I did not like Amarican pie. The main charter in this movie is very intersting and good so it's eassy to relat to him. I also love the way his problem were show they were not blown out of control like they are in other movie of this type but on the other hand it was also shown that to his guy problem like keep his greads up and have bad room mate are a big deal. I think in ganral the movie shows college for what it really is just anther verson of high school evespet now ever one live alone and therefor are even more dumb and out of controll
39
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
I love this movie movie it is so funny I love the prat where the girl wrote one song a day about her ex boyfriend and offcouse the prat where he stands outside her window with the boom box I such a chick
40
Hair 1979,  PG)
41
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
it was so moving it put a lump in my thout. everthing about the movie was great.
42
Dangerous Minds 1995,  R)
Dangerous Minds
oh man I have not seen this movie in forever I love this movie
43
Sleepers 1996,  R)
44
Angus 1995,  PG-13)
Angus
this movie is great. It different from other movies because the problem of angus are reallyproblems that mqade me thing of the issue I face in high school. On like onther teen movie were people beggist problem is getting the righ prom date or beinng populer this movie make you feel sorry for the boy since his school life is such hell.No to mation the wonderful soundtrak that has serse music not fluff that is used in other teen movies.
45
Soldier's Girl 2003,  R)
Soldier's Girl
this one of the most wounderful flim it is an unconvetule love story that really really work on all levels. No matter what else is happing in the story it a love story. showing how love is not about what one see but what one feels. the conction of two souls.
46
Paranoid Park 2007,  R)
Paranoid Park
this wonderful movie that i can't even put it in to word. It's intersting and thought pervocing i think this one of the best flims that Gas Van Sant has made in the last few years since i was not a fan of the last few flims he has made so it is great to see him doing great work. also i love the use of the none actor that really work in this flim. yes this flim folowes some very clecha bits but it make up for it with the charters divelpment. whan it seem like evry teen movie has a bubble head masege this flim really show the teen in a soceolgicaly way.
47
Lightning Bug ,  Unrated)
Lightning Bug
it's a wonderfully twisted flim about how life is your for the taking you just have to make a move. thought i found some prat over the top i felt for green and loved his drive. beside it is broring to fit in standing out is better and this flim made feel like hey I'm great. the writing was very fun and claver. I love laura perepon in this she was great. all in all i love this flim and it's abuetfull story that I'm happy i know. this movie is defently wroth a watch.
48
Dogtown and Z-Boys 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments