My Favorite Movies


  mshkiki's Rating My Rating
1
Frida 2002,  R)
Frida
This is a beautiful portrayal of the Mexican artist Frida. It is sexy and sad, political and dramatic, but mostly tragic and romantic.
2
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
This movie will make you feel blessed!
3
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
The twist in this movie is excellent and unexpected!
4
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
The concept behind Pay It Forward is inspiring.
5
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
Gattaca creates a statement about how neurotic people could become about vanity and superiority.
6
The Gift 2000,  R)
The Gift
The character development is outstanding in this movie. Giovanni Ribisi and Cate Blancett are very convincing and play likeable roles.
7
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
The casting, plot and set design make 12 Monkeys intriguing and unique. I can watch this film again and again.
8
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
This is an excellent and unique film. Billy Bob Thorton should have won an award for his portrayal of a man with mental illness.
9
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
I love this sci fi plot. It's unique and intriguing.
10
Alive 1993,  R)
Alive
Alive presents a real drama about survival; it's horrifying and amazing. Count me out of this feast!
11
The Shawshank Redemption 1994,  R)
12
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
Macaulay Culkin and Mandy Moore are hiliarious in this satire. "I am full of Christ's love!"
13
Pan's Labyrinth 2006,  R)
14
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
This is the movie that made me fall in love with John Cusack. It's a great romantic comedy.
15
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
This is one of my all time favorite films! The characters, set design and plot make this quirky romance a movie you can enjoy again and again.
16
Vincent 1982,  G)
Vincent
This is the cutest short film ever! It's funny and well written. The animation is like none I've ever seen.
17
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
I loved this horror flick! The cast is completely convincing.
18
Les Miserables 1998,  PG-13)
Les Miserables
This story is very inspiring and melancholy.
19
Chasing Amy 1997,  R)
20
Sicko 2007,  PG-13)
Sicko
It's about time someone made a movie on how America's medical system needs to change. I love Micheal Moore!!!!!!! Try The Awful Truth if you liked this one.
21
War, Inc. 2008,  R)
War, Inc.
The two Cusacks are to die for! I like this movie even better than Grosse Point Blank.
22
Persepolis 2007,  PG-13)
Persepolis
The book is much better but this is a great way to learn about Iran if you are just beginning.
23
District 9 2009,  R)
District 9
I love the action and social commentary in this film! A great film on friendship.
24
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
This is one of the best movies I have seen. Thank you James for showing that there are still quality plot lines to combine with out of this world special effects.
25
The Secret Life of Bees 2008,  PG-13)
26
Music Within 2007,  R)
Music Within
Funny and dramatic. This is worth seeing.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments