My Favorite Movies


  msgenevieve's Rating My Rating
1
Blood Sucking Freaks (Bloodsucking Freaks) 1975,  R)
2
Dogs in Space 1986,  R)
3
Four Rooms 1995,  R)
Four Rooms
Awesome movie
4
The House of Yes 1997,  R)
The House of Yes
I almost liked Tori Spelling, thats how good this movie was.
5
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
Finally, a return to the 70's style of horror
6
Young Frankenstein 1974,  PG)
7
Andy Warhol's Frankenstein (Flesh for Frankenstein) 1973,  R)
8
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
9
My Man Godfrey 1936,  Unrated)
10
Imitation of Life 1934,  Unrated)
11
Imitation of Life 1958,  Unrated)
12
Father's Little Dividend 1951,  Unrated)
13
Beyond the Valley of the Dolls 1970,  NC-17)
14
Valley Girl 1983,  R)
15
Tokyo Decadence 1991,  NC-17)
16
Tampopo 1986,  Unrated)
Tampopo
This movie rocks, full of symbolism. I can't wait to see the Funeral by the same director.
17
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Touching, funny, and beautifully shot.
18
The Pillow Book 1996,  NC-17)
The Pillow Book
Amazing story and imagery
19
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
20
Freeway 2: Confessions of a Trickbaby (Freeway II: Confessions of a Trickbaby) 1999,  R)
Freeway 2: Confessions of a Trickbaby (Freeway II: Confessions of a Trickbaby)
Matt Bright is awesome, I had the pleasure of sending an evening with him and discussing this film and some of the things it helped me with.
21
Motel Hell 1980,  R)
22
Chinatown 1974,  R)
23
The Smokers 2000,  R)
24
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
25
Shortbus 2006,  Unrated)
26
Barbarella 1968,  PG)
Barbarella
Don't miss this classic.
27
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Great movie!!!
28
Velvet Goldmine 1998,  R)
29
Wild At Heart 1990,  R)
Wild At Heart
Lynch never fails.
30
Angel Heart 1987,  R)
31
Mulholland Drive 2001,  R)
32
Ghost World 2001,  R)
33
Buffalo 66 1998,  R)
34
Hush Hush Sweet Charlotte 2005,  Unrated)
35
Eraserhead 1977,  R)
36
All About Eve 1950,  PG)
37
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
What Ever Happened to Baby Jane?
In a day of color films this black and white ressurreced the careers of two of the Silver Screens greatest star when everyone thought these two and black and white cinema would be box office death.
38
To Die For 1995,  R)
39
Happiness 1998,  NC-17)
40
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Probably one of the best Tim Burton films to date.
41
Snatch 2001,  R)
Snatch
never grows old
42
The Usual Suspects 1995,  R)
43
A Clockwork Orange 1971,  R)
44
The Boondock Saints 2000,  R)
45
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
Fantastically frightening.
46
The Order (The Sin Eater) 2003,  R)
47
8 1/2 Women 1999,  R)
8 1/2 Women
So good I've watched it countless times.
48
Histoire D'O (The Story of O) 1975,  NC-17)
49
Nowhere 1997,  R)
50
Totally F***ed Up 1993,  Unrated)
51
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Energetic.
52
The Princess Bride 1987,  PG)
53
Labyrinth 1986,  PG)
54
The Dark Crystal 1982,  PG)
55
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
56
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine)
Beautiful story. It was banned in China when it came out.
57
Live Flesh (Carne trémula) 1997,  R)
58
Before Night Falls 2001,  R)
Before Night Falls
I can't begin to express just how amazing this movie is.
59
Thursday 1998,  R)
Thursday
This movie is so fast it will give you an adrenaline rush.
60
Naked Lunch 1991,  R)
61
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) 2000,  R)
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior)
I wanted to see this so bad but no one else showed an interest for the longest...so I saw it alone and it was even better than I expected, everyone else missed out.
62
All That Jazz 1979,  R)
63
Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream 2005,  Unrated)
64
Videodrome 1983,  R)
Videodrome
One of the sexiest movies I have ever seen.
65
Crash 1996,  NC-17)
Crash
Sexy as hell
66
Kimyô na sâkasu (Strange Circus) 2005,  Unrated)
Kimyô na sâkasu (Strange Circus)
Freaky Phenomenal

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments