My Favorite Movies


  1. msg4james2
  2. James

Favourite knock them dead movies...

  msg4james2's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
What a movie, and its popularity is all by 'Word of Mouth', no hype!!!
2
Name of the Rose 2003,  Unrated)
Name of the Rose
Sean Connery's finest hour!!!
3
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
A monster of a science fiction!!!
4
A Man, a Woman, and a Bank 1979,  PG)
A Man, a Woman, and a Bank
What a peach!!! Only Sutherland makes them this way, ultra smooth...
5
The Sting 1973,  PG)
The Sting
Smart cookies,dont get taken for a ride...
6
Alien 1979,  R)
Alien
After seeing this, I quit my dreams of ever being an astronaut!!!
7
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
The finest Science fiction before the Matrix took its mantle.
8
Outland 1981,  R)
Outland
High Noon in Space!!!
9
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
One of the best...
10
The Beguiled 1971,  R)
The Beguiled
My favourite Clint movie. He is an ace charismatic actor.
11
Assault on Precinct 13 1976,  R)
Assault on Precinct 13
One of John Carpenter's finest jitters...
12
Bullitt 1968,  PG)
Bullitt
I like the meticulous Police work, great preparation in production.
13
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Enough Jeebies Creepies to last two life-times.
14
Brubaker 1980,  R)
Brubaker
My favourite Redford movie...
15
The Shootist 1976,  PG)
The Shootist
John Wayne's finest hour.
16
The Boys from Brazil 1978,  R)
The Boys from Brazil
After the Marathon Man, this is also a monster of a film... and it could happen in reality..
17
Marathon Man 1976,  R)
Marathon Man
Be ready to be confused 10-fold, what a peach of a thriller!!!
18
Out of Africa 1985,  PG)
Out of Africa
I already loved Africa before this movie, now I can get Africa out of my heart...
19
The Hunger 2005,  R)
The Hunger
Charming, gothic, nostalgic movie.
20
Rapid Fire 1992,  R)
Rapid Fire
Brandon was a chip off the old block. Would have given his Dad a good run for his money, for action.
21
The Crow 1994,  R)
The Crow
As cult films go, this is amongst the likes of: Bladerunner, Assault on precinct 13, Alien.
22
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
Crocodile Dundee
Its not only Hollywood thats capable of rolling out drop dead comedy. Hilarious, charming, funny and sweet.
23
Terms of Endearment 1983,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments