My Favorite Movies


  msdelmez's Rating My Rating
1
The Prestige 2006,  PG-13)
2
Empire of the Sun 1987,  PG)
3
American Psycho 2000,  R)
4
Equilibrium 2002,  R)
5
Batman Begins 2005,  PG-13)
6
The Machinist 2003,  R)
7
Swing Kids 1993,  PG-13)
8
Reign of Fire 2002,  PG-13)
9
Donnie Darko 2001,  R)
10
The Departed 2006,  R)
11
Merlin 1998,  PG)
12
Waiting 2005,  R)
13
Stay 2005,  R)
14
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Fabulous movie! Very inspiring
15
1408 2007,  PG-13)
1408
Well done movie. One of the very best Stephen King movies ever! John Cusack was fantastic, as always. Wish I had read the story now.
16
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
This was a very moving story. I wish I had read the book. All of the cast was excellent, except maybe Kristen Stewart. I am now convinced that Sean Penn should stick to directing.
The soundtrack was also excellent. But how could you go wrong when you get Eddie Vedder?
A new favorite.
17
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
Be Kind Rewind
This was the perfect balance of funny & feel-good. Jack Black was funny without his usual only-funny-to-immature-males jokes. Mos Def was great. Danny Glover was great. Mia Farrow was great. I didn't know Melonie Diaz, but I thought she was excellent. There is a great message in this.
A new favorite.
18
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Some may think this is boring, since there is little dialogue in the first third to half, but I loved this movie. A cute concept of two robots falling in love, while trying to save all human-kind from themselves. Kudos to Pixar for combining such a cute idea with an important social message.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments