My Favorite Movies


  msclockart's Rating My Rating
1
Head 1968,  G)
2
K-PAX 2001,  PG-13)
K-PAX
Great movie that keeps you guessing! He loves fruit!
3
Road to Morocco 1942,  Unrated)
Road to Morocco
One of the best road movies!
4
Up in Arms 1944,  Unrated)
Up in Arms
This, Wonderman, The Five Pennies, and Inspector General are my Danny Kaye favorites. The songs are hysterical!!!! Love the Lobby Number!
5
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
My Favorite!!!!
6
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
One of my favorite Paul Newman vehicles. "What we have here...is a failure to communicate!"
7
Dimples 1936,  PG)
Dimples
Shirley shines!!!! "I fell on Mrs. O'Casey. She's fat. And very soft!"
8
To Grandmother's House We Go 1992,  G)
To Grandmother's House We Go
Cutest movie!!!!!!
9
It Takes Two 1995,  PG)
It Takes Two
Ah, my dear Olsen twins. Before tweendom hit. They were adorable.
10
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
AnnaSophia Robb is adorable!!
11
Beyond the Sea 2004,  PG-13)
Beyond the Sea
Kevin Spacey can SING!
12
The Princess Bride 1987,  PG)
13
Ella Enchanted 2004,  PG)
14
Elf 2003,  PG)
Elf
So cute! Will Ferrell won me over. Wish he'd do more like this. Kicking and Screaming was ok, but I wish he would do family movies more. He is like a new Danny Kaye when he is sweet.
15
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
LOVE IT!!! Uh-huh uh-huh uh-huh!
16
Aquamarine 2006,  PG)
Aquamarine
Cute movie. :)
17
My Dog Skip 1999,  PG)
My Dog Skip
I love jack russell terriers!
18
Summer Magic 1963,  G)
Summer Magic
This is one of my favorites. Hayley Mills, songs, it's great!
19
The Inspector General 1949,  Unrated)
The Inspector General
Danny Kaye is hilarious!
20
The Five Pennies 1959,  Unrated)
The Five Pennies
Great comedy and dramatic performance by Danny Kaye!
21
Road to Utopia 1946,  Unrated)
Road to Utopia
Super Road movie!
22
Road to Singapore 1940,  Unrated)
Road to Singapore
Great road picture!
23
Road to Rio 1947,  Unrated)
Road to Rio
Great road movie!
24
Road to Zanzibar 1941,  Unrated)
Road to Zanzibar
Not my favorite Road movie, but still a good movie anyway!
25
The Road to Hong Kong 1962,  Unrated)
The Road to Hong Kong
The last road film made!
26
Road to Bali 1953,  G)
Road to Bali
One of my faves!
27
Curly Top 1935,  G)
Curly Top
One of Shirley's greatest!
28
The Little Princess 1939,  G)
The Little Princess
One of her best films! (Even though it was very near the end of her childhood career)
29
Little Miss Broadway 1938,  PG)
Little Miss Broadway
I really like this movie. Songs and dances are great! Shirley's always great!
30
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
Cute movie. Julie Andrews sings again!
31
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
Sweet movie. Like the characters
32
The Little Colonel 1935,  PG)
The Little Colonel
Another great Temple film! Includes the wonderful classic stair dance with Uncle Billy!
33
The Blue Bird 1940,  G)
The Blue Bird
I love it because Shirley is in it, but it's a little strange!
34
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947,  Unrated)
The Bachelor and the Bobby-Soxer
I prefer her child movies, but she is cute and funny in this one
35
Baby Take a Bow 1934,  PG)
Baby Take a Bow
Shirley is adorable as ever. I love the part in the kitchen when the bad guy is tied up and he wants her to cut the ropes. He says, "Hey watch it! You're cuttin' my head off!" She responds with, "That's alright!"
36
Bright Eyes 1934,  PG)
Bright Eyes
Another popular ST movie. Alot of people think "The Good Ship Lollypop" was a ship. It was an airplane. Cute movie, but I feel bad that Shirley had to be tied to that song forever! (even though it's a cute song)
37
The Music Man 1962,  G)
The Music Man
Great movie!
38
Mrs. Winterbourne 1996,  PG-13)
Mrs. Winterbourne
Really like the plot!
39
The Secret Life of Walter Mitty 1947,  Unrated)
The Secret Life of Walter Mitty
He's great! It's Danny Kaye!
40
The Court Jester 1956,  Unrated)
The Court Jester
Love Danny Kaye!
41
Hans Christian Andersen 1952,  G)
Hans Christian Andersen
Danny Kaye is sweet and endearing!
42
A Song Is Born 1948,  Unrated)
A Song Is Born
Love the music and the plot! Danny is his charming self!
43
The Kid from Brooklyn 1946,  Unrated)
The Kid from Brooklyn
Great Kaye flick!
44
Wonder Man 1945,  G)
Wonder Man
One of my personal favorites! Potato salad! "Sinatra!"
45
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
Spectacular movie!
46
Matilda 1996,  PG)
Matilda
Mara Wilson is adorable!
47
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Had me on the edge of my seat. Usually not my kind of movie, but it got me.
48
The Kid 2000,  PG)
The Kid
Cute movie! Like the chemistry with him and Spencer Breslin
49
Bob Hope - Hope for the Holidays 1993,  Unrated)
50
The Princess and the Pirate 1944,  Unrated)
The Princess and the Pirate
It's Bob Hope, so it's already great. Not my favorite Hope film, but still funny
51
The Lemon Drop Kid 1951,  Unrated)
The Lemon Drop Kid
It's Bob Hope! :)
52
The Ghost Breakers 1940,  Unrated)
The Ghost Breakers
I liked this one! One of his earlier pictures!
53
Fancy Pants 1950,  G)
Fancy Pants
Bob Hope AND Lucille Ball!
54
Casanova's Big Night 1954,  Unrated)
Casanova's Big Night
Bob's at his comedic best!
55
The Great Lover 1949,  Unrated)
The Great Lover
One of my favorites!!!!!
56
The Paleface 1948,  Unrated)
The Paleface
Features "Buttons and Bows"!
57
Son of Paleface 1952,  Unrated)
Son of Paleface
Great sequel! Loved the reprised "Buttons and Bow" with Jane Russell and Roy Rogers! Bob's little quips are great! "When I was 12 oh what a joy! Mom told me I was a boy!"
58
Seven Little Foys 1955,  Unrated)
Seven Little Foys
Great more dramatic role for Hope
59
My Favorite Brunette 1947,  Unrated)
My Favorite Brunette
One of my favorites!!!!
60
The Big Broadcast of 1938 1937,  Unrated)
The Big Broadcast of 1938
Don't see enough of Bob, since he's not the star, but he does sing "Thanks for the Memory"
61
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Kevin Spacey is awesome!
62
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
Great movie, and it shows Spacey in an interesting role
63
The Negotiator 1998,  R)
The Negotiator
Love this movie!!!
64
Corrina, Corrina 1994,  PG)
Corrina, Corrina
Cute little Tina Majorino.
65
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Great quotes and just weird funny.
66
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
Jennifer Garner is great in this! Thriller sequence is funny!
67
The Hustler 1961,  Unrated)
The Hustler
Great performance by Newman
68
Torn Curtain 1966,  PG)
Torn Curtain
Paul Newman AND Julie Andrews!
69
Hud 1963,  Unrated)
Hud
Plays a jerk. But I like him.
70
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
Cat on a Hot Tin Roof
Paul Newman. That's all.
71
Where the Money Is 2000,  PG-13)
Where the Money Is
Like the plot. Some racy stuff, but doesn't blow the movie totally.
72
From the Terrace 1960,  Unrated)
From the Terrace
Great Newman movie
73
A New Kind of Love 1963,  Unrated)
A New Kind of Love
Love this one! Paul Newman and real-life spouse Joanne Woodward star. Very funny!
74
Harper (The Moving Target) 1966,  Unrated)
Harper (The Moving Target)
Paul Newman is great.
75
The Sting 1973,  PG)
The Sting
Great flick! Great music! Paul Newman! What more could you ask for??
76
The Towering Inferno 1974,  PG)
The Towering Inferno
Great movie. Again, Paul Newman shines.
77
The Long, Hot Summer 1958,  Unrated)
The Long, Hot Summer
One of my favorites! His chemistry with his wife Woodward is great!
78
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
Butch Cassidy and the Sundance Kid
Great movie!!!!
79
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
My younger brother and I used to watch Disney movies a lot when we were little. Peter Pan was great. Hook and the croc! :)
80
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
Wonderful movie with great songs! One o fDisey's best!
81
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
One of my all-time favorite Disney movies! (Doinky the Pig Goblin is great!--I named one of the goblins/goons that I thought was funny)
82
Robin Hood 1973,  G)
Robin Hood
Another childhood favorite! Could watch it over and over (and I have--working at a day care center!)
83
The Sword in the Stone 1963,  G)
The Sword in the Stone
Great movie! Especially the wizard's duel and when Wart changes into animals!
84
The Muppet Movie 1979,  G)
The Muppet Movie
Muppter are great!
85
The Muppets Take Manhattan 1984,  G)
The Muppets Take Manhattan
Love the Muppets!
86
Lilo & Stitch 2003,  G)
Lilo & Stitch
Great movie! Stitch is a stitch! His voice cracks me up.
87
New York Minute 2004,  PG)
New York Minute
I will always love Mary-Kate and Ashley.
88
Our Lips Are Sealed 2001,  G)
Our Lips Are Sealed
Cute flick.
89
Billboard Dad 1998,  G)
Billboard Dad
Adorable story of them trying to get their dad a date.
90
Passport To Paris 1999,  G)
Passport To Paris
Olsens have first screen kisses. IT's a cute little movie, and MK and A deliver.
91
Holiday in the Sun 2001,  G)
Holiday in the Sun
Cute movie. Not my favorite Olsen film, but it's still them.
92
Switching Goals 1999,  G)
Switching Goals
Cute movie. Olsen are great.
93
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
Bartok the bat is the best! Go Hank Azaria!
94
Moonstruck 1987,  PG)
Moonstruck
One of my favorite movies. Nicolas Cage is great.
95
The Family Man 2000,  PG-13)
The Family Man
Language issues, but good plot. Nicolas Cage and Jeremy Piven are great!
96
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
Peggy Sue Got Married
Cute movie. Nic Cage has funny moments.
97
Snake Eyes 1998,  R)
98
It Could Happen to You 1994,  PG)
It Could Happen to You
One of my favorite Nicolas Cage movies ever! So sweet!
99
Matchstick Men 2003,  PG-13)
100
Con Air 1997,  R)
101
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
GREAT MOVIE!
102
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
103
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
Not typically my kind of movie, but I was an avid Nic Cage fan for a while. The man has acting skills. He's done some stuff I dn't care for, but he makes up for that in some of his good movies.
104
The Rock 1996,  R)
The Rock
Great action movie!
105
Amos & Andrew 1993,  PG-13)
Amos & Andrew
I like this one.
106
Crusoe 1989,  PG-13)
Crusoe
Aidan Quinn is awesome!
107
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
You're going to think I'm going to go on about Johnny Depp, huh. He was good, yes. But Aidan Quinn is my favorite.
108
Avalon 1990,  PG)
Avalon
Nice movie with Aidan Quinn about familiy.
109
Desperately Seeking Susan 1985,  PG-13)
Desperately Seeking Susan
Interesting movie with Aidan Quinn!
110
101 Dalmatians 1961,  G)
101 Dalmatians
Wonderful movie! "We're gonna fool the old mad lady!" My brother used to pretend to be Cruela DeVil and use a Cheeto for her cigarette
111
Anne of Green Gables 1985,  G)
Anne of Green Gables
Love these movies!
112
Anne of Green Gables 1934,  Unrated)
113
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea)
Love these mivues!
114
Anne of Green Gables: The Continuing Story 2000,  Unrated)
115
Because of Winn-Dixie 2005,  PG)
Because of Winn-Dixie
Totally adorable movie! Cute dog! AnnaSophia Robb is great!!!
116
Oliver & Company 1988,  G)
Oliver & Company
Another great Disney movie! This one has a Jack Russell played by Billy Joel!
117
The Aristocats 1970,  G)
The Aristocats
Wonderful Disney movie!
118
The Curse of the Cat People 1944,  Unrated)
The Curse of the Cat People
Stumbled across this movie by accident, and I found it hilarious.
119
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
One of my favorite movies! Jimmy Stewart is awesome! So is the guy who plays Mr. Wilson and Vita Louise.
120
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
One of the best films ever made. I think mostly due to Stewart.
121
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
Love the movie, and Dakota Fanning shines!
122
Charlotte's Web 2006,  G)
Charlotte's Web
I didn't know if I'd like it, but I cried. AND Dakota Fanning is in it!
123
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
Great funny movie
124
Sabrina 1954,  Unrated)
Sabrina
Like this one
125
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
Great movie for Hepburn
126
The African Queen 1952,  Unrated)
127
My Fair Lady 1964,  G)
128
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
One of my favorite movies! Dick Van Dyke is awesome!
129
Pollyanna 1960,  G)
Pollyanna
Hayley Mills is great!
130
The Parent Trap 1961,  G)
The Parent Trap
Hayley Mills is double the fun!
131
Swiss Family Robinson 1960,  G)
Swiss Family Robinson
Love this movie! "Come here little baby elephant! I wouldn' hurt you!"
132
The Rescuers 1977,  G)
The Rescuers
Love it! "R-E-S-C-U-E Rescue Aide Society! Heads held high touch the sky! You mean everything to me!"
133
The Rescuers Down Under 1990,  G)
134
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Very funny, but a bit vulgar.
135
The Truman Show 1998,  PG)
136
The Majestic 2001,  PG)
137
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
Adorable Jack Russell Terrier!
138
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
Great movie! Some bad stuff, but funny movie.
139
Labyrinth 1986,  PG)
140
Flight of the Navigator 1986,  PG)
141
Now & Forever ,  PG-13)
Now & Forever
If this is the Shirley Temple version, she sparkles!
142
Heidi 1937,  G)
Heidi
Shirley at her best!
143
College Swing 1938,  Unrated)
144
What's Up, Doc? 1972,  G)
What's Up, Doc?
Hilarious!!!!!!
145
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
To Have and Have Not
One of my favorite movies! "Say...was you ever bit by a dead bee?"
146
Still Not Quite Human (Not Quite Human III) 1992,  Unrated)
Still Not Quite Human (Not Quite Human III)
I love this movie!! Alan Thicke is funny! "Where do robots come from?"
147
Help! 1965,  G)
Help!
They aren't the Monkees, but they're great,,,and they MADE the Monkees. And the Monkees are fans, so, hey, why not?
148
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
I love this mini-series!! A few unneeded references, but funny and cute story
149
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Good...but I don't think for kids.
150
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Funnier than the first--still not suitable for children
151
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
Great funny movie--not for kids.
152
The Verdict 1982,  R)
The Verdict
All I can say is...Paul Newman
153
Somebody Up There Likes Me 1956,  Unrated)
Somebody Up There Likes Me
One of Paul Newman's first movies.
154
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
Message in a Bottle
I loved Paul Newman's performance.
155
The Sound of Music 1965,  G)
156
Thoroughly Modern Millie 1967,  G)
Thoroughly Modern Millie
Cute movie with great music--Julie Andrews and Mary Tyler Moore!
157
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
158
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
The Man Who Knew Too Much
I really enjoy this Hitchcock movie!
159
You Can't Take It with You 1938,  Unrated)
You Can't Take It with You
Another great Jimmy Stewart movie!
160
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
Jimmy Stewart is awesome
161
Dark Passage 1947,  Unrated)
Dark Passage
Well done movie. I really like it.
162
Down to Earth 2001,  PG-13)
Down to Earth
Cute funny movie, a few language/sex issues
163
That Thing You Do! 1996,  PG)
That Thing You Do!
I love this movie!!!! Great music!
164
The Green Mile 1999,  R)
165
Toy Story 2 1999,  G)
166
Toy Story 1995,  G)
167
Bewitched 2005,  PG-13)
168
Curious George 2006,  G)
169
Never a Dull Moment 1968,  G)
170
Bye Bye Birdie 1963,  G)
Bye Bye Birdie
Great music, and Dick Van Dyke. Need I say more?
171
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Loved it! Dick Van Dyke is in it!!!!!!
172
Spider-Man 2002,  PG-13)
173
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Made me laugh and cry! Best Spidey yet!
174
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
175
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
176
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
177
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
178
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
179
The Farmer's Daughter 1947,  Unrated)
The Farmer's Daughter
Great old movie. Love the storyline.
180
Harry and the Hendersons 1987,  PG)
Harry and the Hendersons
Love this 80's flick!
181
Parent Trap II 1986,  G)
Parent Trap II
Cute...not as good as the original of course, but HAyley Mills is in it.
182
Captain January 1936,  G)
Captain January
I LOVE this movie!!!!!
183
Nancy Drew, Reporter 1939,  Unrated)
Nancy Drew, Reporter
Bonita Grannville and Frankie Thomas are excecllent!
184
Stardust 2007,  PG-13)
185
Hairspray 2007,  PG)
186
The Prestige 2006,  PG-13)
187
Double, Double, Toil and Trouble 2004,  Unrated)
188
Stand Up and Cheer! 1934,  PG)
Stand Up and Cheer!
Not much of Shirley, but when she's onscreen, she's adorable!
189
Stowaway 1936,  G)
Stowaway
I love shirley!
190
Poor Little Rich Girl 1936,  G)
191
Susannah of the Mounties 1939,  PG)
192
Our Little Girl 1935,  PG)
Our Little Girl
I love this movie. I wish there were more songs though.
193
The Littlest Rebel 1935,  PG)
The Littlest Rebel
Great movie!
194
Young People 1940,  G)
195
Little Miss Marker (The Girl in Pawn) 1934,  Unrated)
196
Now and Forever 1934,  Unrated)
197
Winning London 2001,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments