My Favorite Movies


  msanthrope's Rating My Rating
1
Freeway 1996,  R)
Freeway
2 Thumbs up, way up!
2
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
Nikita (La Femme Nikita)
No remakes or knock-offs can top this one! Anne Parillaud reigns supreme.
3
Elizabeth 1998,  R)
Elizabeth
My friend turned me on to this one, and he was right. Love it!
4
Mishima - A Life in Four Chapters 1985,  R)
Mishima - A Life in Four Chapters
A visual feast to the eyes. Excellent soundtrack by Philip Glass.
5
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years 1988,  R)
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
Is anyone surprised this is in my top 10??? METAL FOREVER!
6
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
I can watch this over and over again - it freaked out my ex.
7
Cat People 1982,  R)
Cat People
My fave erotic thriller. Nastassja Kinski is gorgeous.
8
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
Love it, love it, love it.
9
King of New York 1990,  R)
King of New York
One of my all time fave movies in general. This made me a HUGE fan of Christopher Walken. Impressive cast.
10
Henry: Portrait of a Serial Killer 1986,  NC-17)
Henry: Portrait of a Serial Killer
One of the best serial killer movies ever made. Scared the hell out of me.
11
Queen Margot (La Reine Margot) 1994,  R)
Queen Margot (La Reine Margot)
I love everything about his movie. The costumes, the passion. Isabelle Adjani is beautiful.
12
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Christian Bale is phenomenal. Funny and scary, too.
13
Dead Ringers 1988,  R)
14
Sid & Nancy 1986,  R)
Sid & Nancy
Great movie. Gary Oldman's portrayal of Sid Vicious is flawless.
15
Ran 1985,  R)
Ran
A Kurosawa masterpiece.
16
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
I actually saw Spinal Tap live in S.F. many, many years ago. A metalhead must have!!!
17
Foxes 1980,  R)
Foxes
I had to see this because of ex-Runaways singer Cherie Currie. Love it.
18
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills 1996,  Unrated)
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills
Excellent documentary (Damien Wayne Echols is a Metallica fan).
19
Gohatto (Taboo) 2000,  Unrated)
20
To Die For 1995,  R)
To Die For
Loosely based on the Pamela Smart (a heavy metal fan) case. Very entertaining.
21
Romeo Is Bleeding 1994,  R)
Romeo Is Bleeding
Great cast. Gary Oldman rules as usual, and Lena Olin is smoking hot.
22
In the Realm of the Senses 2009,  NC-17)
In the Realm of the Senses
Can you say... crazy NYMPHO??? Definitely a classic.
23
Angels and Insects 1995,  R)
Angels and Insects
Beautiful and twisted. The costumes are incredible.
24
Ravenous 1999,  R)
Ravenous
Don't eat before watching this.
25
Frida 2002,  R)
Frida
You can feel Frida's pain.
26
The Crying Game 1992,  R)
27
The Thing 1982,  R)
The Thing
I never get tired of this one.
28
Highlander 1986,  R)
29
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
Great costumes, great music!
30
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
Awesome costumes, awesome acting.
31
Vanity Fair 2004,  PG-13)
Vanity Fair
Another one I love with Reese Witherspoon. Hot guys, too!
32
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
Girl With a Pearl Earring
Gorgeous film!
33
Monster 2003,  R)
Monster
I've always thought Charlize Theron was a classic, flawless beauty who could never look bad. She got my respect and then some with this role. Brilliant.
34
Secretary 2002,  R)
Secretary
Great movie - it's nutty and kinky, AND a love story.
35
The Doom Generation 1995,  R)
36
Santa sangre (Holy Blood) 1989,  R)
Santa sangre (Holy Blood)
Awesomely twisted art film.
37
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Love it!
38
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
Great psychological thriller. Christian Bale rules.
39
Johnny Suede 1992,  R)
40
The New World 2005,  PG-13)
The New World
Historically inaccurate, but I enjoyed it.
41
Singles 1992,  PG-13)
Singles
A romantic comedy I actually liked. Matt Dillon is hilarious.
42
Boogie Nights 1997,  R)
43
Wolf 1994,  R)
44
Election 1999,  R)
Election
Holy sh*t - I laughed my ass off! I wish I saw this earlier, but the premise of the movie kept me away.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments