My Favorite Movies


  mrsmoz's Rating My Rating
1
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
PT Anderson never fails to amaze me with his work. In my opinion, his best movie yet.
2
Magnolia 1999,  R)
3
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
If Wes Anderson can top this one, I'd be amazed.
4
Roman Holiday 1953,  Unrated)
5
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
6
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) 1961,  Unrated)
7
The Ballad of Jack and Rose 2004,  R)
8
Blue Velvet 1986,  R)
9
Rushmore 1998,  R)
10
L' Enfant Sauvage (The Wild Child) 1970,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments