My Favorite Movies


  mrsdad513's Rating My Rating
1
Big Jake 1971,  PG-13)
Big Jake
all john wayne great
2
The Green Berets 1968,  G)
The Green Berets
close to real life my husband says
3
The Alamo 1960,  Unrated)
The Alamo
great movie
4
Blood Alley 1955,  Unrated)
Blood Alley
great
5
The Comancheros 1961,  Unrated)
The Comancheros
great movie
6
McLintock! 1963,  Unrated)
McLintock!
just a good movie
7
The Barbarian and the Geisha 1958,  Unrated)
The Barbarian and the Geisha
loved it
8
Fort Apache 1948,  Unrated)
Fort Apache
need more of these movies
9
3 Godfathers 1948,  Unrated)
3 Godfathers
for its time its good flix
10
The Wings of Eagles 1957,  Unrated)
The Wings of Eagles
one of the best
11
Hondo 1953,  Unrated)
Hondo
just loved it
12
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
The Man Who Shot Liberty Valance
a very good movie indeed !!
13
Donovan's Reef 1963,  Unrated)
Donovan's Reef
another movie for the duke
14
The War Wagon 1967,  Unrated)
The War Wagon
one of his best movies
15
Hatari! 1962,  G)
Hatari!
another one of his best
16
True Grit 1969,  G)
True Grit
just loved it need more of these type movies todat
17
She Wore a Yellow Ribbon 1949,  Unrated)
She Wore a Yellow Ribbon
another one of his better movies
18
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
The Sons of Katie Elder
a movies very close to my life very good
19
Sands of Iwo Jima 1949,  Unrated)
Sands of Iwo Jima
just a grand movies
20
Chisum 1970,  G)
Chisum
a western movie
21
The Undefeated 1969,  G)
The Undefeated
a very good cowboy flix
22
The Quiet Man 1952,  Unrated)
The Quiet Man
i think it is his best movie
23
The Conqueror 1956,  G)
The Conqueror
another of his great movies
24
Island In The Sky 1953,  Unrated)
Island In The Sky
this a movie that is just great to see !
25
The Searchers 1956,  Unrated)
The Searchers
just another of his good flims
26
In Harm's Way 1965,  Unrated)
In Harm's Way
only a must see movie
27
The Horse Soldiers 1959,  Unrated)
The Horse Soldiers
we need more of these type movies
28
North to Alaska 1960,  Unrated)
North to Alaska
another of the finest movies i have seen
29
Stagecoach 1939,  Unrated)
Stagecoach
another must see movie flix
30
Tall in the Saddle 1941,  Unrated)
Tall in the Saddle
again just another good westerns we need more of theses
31
The Fighting Seabees 1944,  Unrated)
The Fighting Seabees
its a very good flim
32
Wake of the Red Witch 1949,  Unrated)
Wake of the Red Witch
its a must see flix
33
McQ 1974,  PG)
McQ
in a different type flim its a must see
34
Legend of the Lost 1957,  Unrated)
Legend of the Lost
interesting movie
35
Brannigan 1975,  R)
Brannigan
a must see as john wayne takes on a different role
36
The Train Robbers 1973,  PG)
The Train Robbers
just another one of the great movies
37
Back to Bataan 1945,  Unrated)
Back to Bataan
another great movie
38
In Old California 1942,  Unrated)
In Old California
a good mivie
39
Cahill U.S. Marshal 1973,  PG)
Cahill U.S. Marshal
a must see movie
40
Three Faces West 1940,  Unrated)
41
The Fighting Kentuckian 1949,  Unrated)
The Fighting Kentuckian
great flix
42
Flying Leathernecks 1951,  Unrated)
Flying Leathernecks
just another one of his best
43
His Private Secretary 1933,  Unrated)
His Private Secretary
it was ok i guess
44
Rio Lobo 1970,  G)
Rio Lobo
this a must see!!!!~!
45
Tough Guys of the West 1932,  Unrated)
Tough Guys of the West
another great western
46
Stagecoach Race 2005,  Unrated)
Stagecoach Race
one of the best westerns a must see
47
Flame of Barbary Coast 1945,  Unrated)
Flame of Barbary Coast
a fair movie i guess
48
Rio Grande 1950,  Unrated)
Rio Grande
a good movie to see
49
Big 1988,  PG)
50
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
thought it was interesting but drawn out some
51
Across the Universe 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments