My Favorite Movies


  mrscobbler's Rating My Rating
1
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Favorite classic!!!
2
Scarlett ,  PG-13)
Scarlett
excellent followup to Gone With The Wind. Movie has better ending than the book!
3
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
I love this movie!! Mrs. Potato Head is my favorite!!
4
Down Periscope 1996,  PG-13)
Down Periscope
Family favorite!!!
5
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
A family favorite!!
6
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
Wonderful movie!!! One of my favorites!! Could watch it over and over again.
7
Hot Stuff 1979,  PG)
Hot Stuff
Abosolutely hilarious movie....makes me laugh every time.
8
Cars 2006,  G)
Cars
really cute movie!!!
9
Little Giants 1994,  PG)
Little Giants
I love this movie!! This is one of my favorites!!
10
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
Best John Candy movie ever!!! I love this movie!!
11
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
I love this movie. It is really cool and reminds me of when I was in HS
12
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
A great cinderella story. Very well done
13
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
Great movie!!! Daughter absolutely loves this movie. Truthfully I can't quit singing the songs myself!!!
14
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
Very funny movie. Second one is just a funny if not better.
15
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
Every time this movie comes on tv I have to watch it. It is a "habit" I have!!
16
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
Wonderful movie!!! Loved it!!
17
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Great action/adventure movie!! A family favorite!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments