My Favorite Movies


  MrRipps's Rating My Rating
1
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
this is a classic! i laugh everytime i watch it.
2
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
possibly Johnny Depp's finest work on screen.
3
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
Jimmy Stewart at his best, you know the guy from it's a wonderful life oh never mind if you havent seen it yet then don't bother we don't want you as a fan anyway.
4
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
DId I Urinate on your rug?
5
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Great!
6
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
greater if possible.
7
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Tarrantino is a genius there i said it.
8
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
watch it
9
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
this is just a feel good movie that reminds me that all families are fucked up in there own way.
10
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Gives me a reason to go to work.
11
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Another movie where the critics just didn't get it luckily I did.
12
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
This is how you make a horror film take notes.
13
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
This one has it all, all seven deadly sins that is :-)
14
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
Bill Murray need i say more.
15
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
Best soundtrack ever!
16
Donnie Darko 2001,  R)
17
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
could you kill your best friend?
18
Buffalo 66 1998,  R)
Buffalo 66
his best work as of yet.
19
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
20
The Commitments 1991,  R)
21
The Pink Panther 2006,  PG)
22
Silent Hill 2006,  R)
23
American History X 1998,  R)
24
American Beauty 1999,  R)
25
Blazing Saddles 1974,  R)
26
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
27
The Ladykillers 2004,  R)
28
Snatch 2001,  R)
29
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Kevin Smiths best stoner flick.
30
Romper Stomper 1993,  NC-17)
Romper Stomper
Russell crowe in one of his best rolls. very dramatic and artsy but definently worth watching a great movie to go with american history x
31
Casino 1995,  R)
Casino
How can you not love this movie most of it's true.
32
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
True story well most of it. Robert deniro's character got paroled a few years ago.
33
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Possibly one of the best films ever made.
34
Blow 2001,  R)
Blow
True Story, Johnny Depp never fails.
35
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
the way a race car movie should be made
36
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
got to love the original
37
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
His Best!
38
Man on the Moon 1999,  R)
Man on the Moon
they left out so much of Andy's life read the book by Bob Zemuda although for what they did show Jim Carrey nailed this role and deserved an oscar for his performance.
39
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
***SPOILER***
He Wins!!
***SPOILER***
40
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
ignore part 5 and just watch this one after part 4
41
Rocky 1976,  PG)
Rocky
The original it has everything.
42
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
43
Cars 2006,  G)
44
Slums of Beverly Hills 1998,  R)
45
Little Miss Sunshine 2006,  R)
46
Papillon 1973,  PG)
47
Requiem for a Dream 2000,  R)
48
Hook 1991,  PG)
49
Robin Hood 1973,  G)
50
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
51
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
52
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
53
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
54
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
55
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
56
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
57
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
58
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
59
To End All Wars 2001,  R)
60
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Best one of the trilogy!
61
Batman 1989,  PG-13)
62
Rushmore 1998,  R)
63
Gangs of New York 2002,  R)
64
Kingdom of Heaven 2005,  R)
65
Spaceballs 1987,  PG)
66
Taxi Driver 1976,  R)
67
Back to the Future Part II 1989,  PG)
68
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
69
True Romance 1993,  R)
70
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
71
Léon (The Professional) 1994,  R)
72
The Usual Suspects 1995,  R)
73
The Departed 2006,  R)
74
The Fifth Element 1997,  PG-13)
75
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
excellent work especially for ryan murphy's first movie. all the characters mesh really well.
76
Equilibrium 2002,  R)
77
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
78
Elizabethtown 2005,  PG-13)
79
Garden State 2004,  R)
80
James and the Giant Peach 1996,  PG)
81
Lucky Number Slevin 2006,  R)
82
Eurotrip 2004,  R)
83
The Goonies 1985,  PG)
84
Lady in the Water 2006,  PG-13)
85
300 2007,  R)
86
Last Life in the Universe 2003,  R)
87
Mr. Boogedy 1986,  Unrated)
88
Bride of Boogedy 1987,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments