My Favorite Movies


  mrpangan's Rating My Rating
1
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
best movie ever, nuff said.
2
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
longest best movie ever
3
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
unquestionable best movie ever
4
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
best sci-fi/kung fu movie ever!
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
best prison movie ever!
6
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
best pride and prejudice interpretation ever!
7
Fingersmith 2005,  Unrated)
Fingersmith
best lesbian movie ever
8
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
best 80s (i was born in the 80s) movie ever!
9
Secretary 2002,  R)
Secretary
best spader-gyllenhaal sm movie ever
10
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
LOVE IT LOVE IT LOVE IT. so many quotable lines. cary elwes was so perfect in this role, as was everyone else.

"oh! yoor so sweet...Ees theh aneetheeng i can do for yoo?"

"Yeah, you can get off me."
11
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
so much better than the remake. wacky, charming, satirical, witty, sentimental, fun, eccentric...one of my favorite childhood movies.
12
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
best singing nun movie ever
13
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
best relatable movie ever
14
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
biggest surprise favorite
15
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
best will ferrel chicago movie ever
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
17
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
i will watch this EVERY SINGLE TIME it's on tv.
18
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
best chickiest chick-flick ever.
19
Gladiator 2000,  R)
20
The Birdcage 1996,  R)
The Birdcage
my favorite gene hackman movie, actually.
21
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Guillermo Del Toro is a genius. if you didn't know, now you know.
22
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
extra half star for yumminess!
23
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
24
Mansfield Park 1998,  PG-13)
Mansfield Park
i like jane austen. favorite movie other than the new pride and prejudice.
25
Batman Begins 2005,  PG-13)
26
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
i. LOVE james spader. even in this retrospectively nerdy (yet totaally awesome) sci-fi egyptian film.
27
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
i was totally into this movie when it first came out, and i'll admit, if it was on tv i'd still watch it.
28
The Mummy 1999,  PG-13)
29
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
30
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf)
so bad-ass, they couldn't translate it into english. kung-fu french native americans + monica belluci = CRAZY AMAZING
31
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
one of the cutest, sweetest movies ever
32
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
some people thought it was boring, but i actually like all the character exploration. the kid sounds just like chris reeves. and spacey is so much better than hackman as luthor. (and the baby was so cute!) and hey, who cares if they all mysteriously get 10 years younger, if they're 10x hotter?
33
Spider-Man 2002,  PG-13)
34
X-Men 2000,  PG-13)
35
Sin City 2005,  R)
36
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
SO HILARIOIUS! the characters were so sweet, and honest. the humor was fresh throughout the entire film, and the characters actually came off a lot more realistically than expected
37
Blades of Glory 2007,  PG-13)
38
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
39
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
40
Groundhog Day 1993,  PG)
41
Something New 2006,  PG-13)
Something New
one of my favorite date movies.
42
Labyrinth 1986,  PG)
43
Equilibrium 2002,  R)
44
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
neil gaiman + dave mckean + moving pictures = bliss
45
The Legend of Zorro 2005,  PG)
46
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
DANTE BASCO IS IN THIS.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments