My Favorite Movies


  mrotello's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
2
Ronin 1998,  R)
3
Léon (The Professional) 1994,  R)
4
Lord of War 2005,  R)
5
Constantine 2005,  R)
6
50 First Dates 2004,  PG-13)
7
Swordfish 2001,  R)
8
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
9
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
10
Seven (Se7en) 1995,  R)
11
The Jackal 1997,  R)
12
The Family Man 2000,  PG-13)
13
Face/Off 1997,  R)
14
The Shawshank Redemption 1994,  R)
15
The Majestic 2001,  PG)
16
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
19
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
20
The Terminal 2004,  PG-13)
21
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
22
The Green Mile 1999,  R)
23
Forrest Gump 1994,  PG-13)
24
3:10 to Yuma 2007,  R)
25
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
26
Gladiator 2000,  R)
27
Inside Man 2006,  R)
28
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
29
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
30
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
31
Good Will Hunting 1997,  R)
32
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
33
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
34
The Usual Suspects 1995,  R)
35
Papillon 1973,  PG)
36
Fight Club 1999,  R)
37
The Godfather 1972,  R)
38
The Matrix 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments