My Favorite Movies


  1. Mroof
  2. Ayla

Give list a short description

  Mroof's Rating My Rating
1
Crash 2005,  R)
Crash
racists...abuse...crashes...what do you do?
this movie achieves in reaching a point. This one really hit me hard. Very thought provoking...really makes you step back and take a look around you.
many parts are inappropriate/not suitable for many people... (rated R)
2
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
cool, pretty ,sad ,FBI agent

Unpolished. Unkempt. Unleashed. Undercover!
3
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
The scene with Gracie coming home after the mission in the restaurant was only scripted as "Gracie comes home and starts boxing". The rest (tripping, kicking the bed, microwave oven) was ad-libbed by Sandra Bullock!
4
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
she was the Life of the Party... before she got a life.
it was a charming movie with a true display of strength and weaknesses in overcoming addictions with a nice light twist.
5
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
(Bonus points because they mention my favorite Jane Austen novel)
6
Speed 1994,  R)
Speed
i've fell in love with this film from the first time i saw it!! dont know why.. its really cool and keeps you breathless till the end!! sandra bullock is a very good actress and this is one of the most enjoyable action movies for me
7
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
the aunties know best...

Anyway, Kidman and the old aunts are great...and Sandra Bullock is herself, there are some great moments in this story and the dramatic irony of the detective story makes it such a great watch.
8
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
Two Weeks Notice
Over. Done. Finished. A comedy about love at last glance.
9
Murder by Numbers 2002,  R)
Murder by Numbers
High school students can be a pain but they get worse when they are killing people and aiming for you...
10
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
Speed 2 - Cruise Control
agian...speed was good and this is too! besideds, sandra bullock was in it so that makes it evn better! but where did keanu go?
11
Premonition 2007,  PG-13)
Premonition
soo depressing, very confusing too
but a really clever plot line that keeps you guessing and i like the cover graphics lol
12
Raising Helen 2004,  PG-13)
Raising Helen
"By the way, you're not a bad person, this is just very bad behavior....very bad!!"
13
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
he has to make someone fall in love with himself in 10 days but her goal is to lose a guy in 10 days.... it's the best movie ever!!!...well close anyway...
14
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
sad, killing...burning...abuse...law?
it was really sad and touching, I got very teary eyed, one of the best movies ever

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments