My Favorite Movies


  mrmcgee272's Rating My Rating
1
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder 2006,  Unrated)
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder
It just gets better and better. Laughed the entire move.
2
Memento 2000,  R)
Memento
Mindfuck at its best
3
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Worth many viewings. Incredible acting. This is the movie that made Edward Norton one of my favorite actors.
4
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Kevin Spacey's surprise entrance (for me at least) tipped the scale of greatness.
5
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Very brutal and realistic look at WWII.
6
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
Simply Amazing. The story is terrific and comes full circle perfectly. Jackman totally rocks his role. Visuals are awesome.
7
Schindler's List 1993,  R)
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Really good movie. One of the best I've ever seen.
9
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
Classic Tom Hanks
10
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Loved it. Bad-ass Bruce Campbell make it the best. Funny as hell.
11
Saw 2004,  R)
12
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
13
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
14
A Clockwork Orange 1971,  R)
15
Full Metal Jacket 1987,  R)
16
Children of Men 2006,  R)
17
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Wonderfully well-casted, with Tom Hanks as the guard and Michael clark duncan as the harmless giant of a prisonor. Great story too.
18
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
19
Unbreakable 2000,  PG-13)
20
An Evening with Kevin Smith 2002,  Unrated)
An Evening with Kevin Smith
Very, very funny. I could watch this everyday.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments