My Favorite Movies
| MrKlean's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Scarlet Pimpernel 1934, Unrated) |
|
| 2 |
The Miracle Worker 1962, Unrated) |
|
| 3 |
Fail-Safe 1963, Unrated) |
|
| 4 |
Inherit the Wind 1960, PG) |
|
| 5 |
Wuthering Heights 1939, G) |
|
| 6 |
The Three Faces of Eve 1957, Unrated) |
|
| 7 |
The Pride of the Yankees 1942, Unrated) |
|
| 8 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 9 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 10 |
They Died with Their Boots On 1941, Unrated) |
|
| 11 |
Stalag 17 1953, Unrated) |
|
| 12 |
Ball of Fire 1941, Unrated) |
|
| 13 |
The Scarlet Pimpernel 1982, Unrated) |
|
| 14 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 15 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 16 |
Gunga Din 1939, Unrated) |
|
| 17 |
Johnny Belinda 1948, Unrated) |
|
| 18 |
Camelot 1967, G) |
|
| 19 |
Meet John Doe , Unrated) |
|
| 20 |
The Bishop's Wife 1947, Unrated) |
|
| 21 |
The Good Earth 1937, Unrated) |
|
| 22 |
The Greatest Show on Earth 1952, R) |
|
| 23 |
The Day the Earth Stood Still 1951, G) |
|
| 24 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 25 |
Great Balls of Fire! 1989, PG-13) |
|
| 26 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 27 |
You Can't Take It with You 1938, Unrated) |
|
| 28 |
Love Story 1970, PG) |
|
| 29 |
Charly 1968, PG) |
|
| 30 |
Of Mice and Men 1939, Unrated) |
|
| 31 |
The Hustler 1961, Unrated) |
|
| 32 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 33 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 34 |
The Green Pastures 1936, Unrated) |
|
| 35 |
Mr. Smith Goes to Washington 1939, Unrated) |
|
| 36 |
A Tale of Two Cities 1935, Unrated) |
|
| 37 |
Birdman of Alcatraz 1962, Unrated) |
|
| 38 |
Captains Courageous 1937, PG) |
|
| 39 |
Captain Blood 1935, Unrated) |
|
| 40 |
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963, G) |
|
| 41 |
Meet John Doe 1941, Unrated) |
|
| 42 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 43 |
Bonnie and Clyde 1967, R) |
|
| 44 |
The Count of Monte Cristo 2005, Unrated) |
|
| 45 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 46 |
Sorry, Wrong Number 1948, Unrated) |
|
| 47 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 48 |
Anastasia 1956, Unrated) |
|
| 49 |
Voyna i Mir (War and Peace) 1967, PG) |
|
| 50 |
Witness for the Prosecution 1957, Unrated) |
|
| 51 |
Hawaii 1966, Unrated) |
|
| 52 |
Moby Dick 1956, Unrated) |
|
| 53 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 54 |
Robinson Crusoe 1996, PG-13) |
|
| 55 |
Yankee Doodle Dandy 1942, G) |
|
| 56 |
The World's Fastest Indian 2005, PG-13) |
|
| 57 |
The Fastest Gun Alive 1956, Unrated) |
|
| 58 |
Annie Get Your Gun 1950, Unrated) |
|
| 59 |
Spartacus 1960, PG-13) |
|
| 60 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 61 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 62 |
Arsenic and Old Lace 1944, Unrated) |
|
| 63 |
Old Yeller 1957, G) |
|
| 64 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 65 |
Red Dragon 2002, R) |
|
| 66 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 67 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 68 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 69 |
King Kong 1933, Unrated) |
|
| 70 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 71 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 72 |
G.I. Jane 1997, R) |
|
| 73 |
Sinatra and the Rat Pack 2002, Unrated) |
|
| 74 |
The Diary of Anne Frank 1959, PG) |
|
| 75 |
Mary Shelley's Frankenstein 1994, R) |
|
| 76 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 77 |
Miracle on 34th Street 1947, Unrated) |
|
| 78 |
Romeo and Juliet 1968, PG) |
|
| 79 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 80 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 81 |
Phantom of the Opera 1943, Unrated) |
|
| 82 |
Billy Jack 1971, PG) |
|
| 83 |
Runaway Train 1985, R) |
|
| 84 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 85 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 86 |
The Four Feathers 1939, Unrated) |
|
| 87 |
Scrooge (A Christmas Carol) 1951, Unrated) |
|
| 88 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 89 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 90 |
There's No Business Like Show Business 1954, Unrated) |
|
| 91 |
The Adventures of Robin Hood 1938, PG) |
|
| 92 |
The Mark of Zorro (1940) , Unrated) |
|
| 93 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 94 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 95 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 96 |
Excalibur 1981, R) |
|
| 97 |
The Three Musketeers 1993, PG) |
|
| 98 |
Mr. Deeds Goes to Town 1936, Unrated) |
|
| 99 |
Turner and Hooch 1989, PG) |
|
| 100 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 101 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 102 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 103 |
The Ten Commandments 1956, G) |
|
| 104 |
Mississippi Burning 1988, R) |
|
| 105 |
Papillon 1973, PG) |
|
| 106 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 107 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 108 |
Misery 1990, R) |
|
| 109 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 110 |
Powder 1995, PG-13) |
|
| 111 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 112 |
The Iron Mask 1929, Unrated) |
|
| 113 |
Underworld 2003, R) |
|
| 114 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 115 |
Mister Roberts 1955, Unrated) |
|
| 116 |
Harvey 1950, Unrated) |
|
| 117 |
The Seventh Seal , Unrated) |
|
| 118 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 119 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 120 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |





















































































































