My Favorite Movies


  MrHorse1982's Rating My Rating
1
Scream 1996,  R)
Scream
One of the most important pop culture movies of all time i would say, this movie manages to be a serious self parody which is a an impressive thing. Great cast one of if not the best horror ever.
2
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
Cohens at their best. Bridges at his best. Great support great soundtrack awesome movie. The Dude is king
3
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
Cameron Crowe brings his excellent idealistic character to a more romantic setting. The kooky Dunst and the down Bloom brings different sparks to this film, Dunst potraying a somewhat kooky perfect woman and Bloom a down on his luck could be perfect suiter. The chemistry is there thanks in no small way to Crowe's writing. Have to also mention the outstanding soundtrack.
4
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
Genious movie, original and thought provoking plus perfectly cast
5
Con Air 1997,  R)
Con Air
My favourite action movie and in my view one of the bets action movies ever. Great cast with John Malkovich and Steve Buscemi really shining as cons.
6
The Doors 1991,  R)
The Doors
As a massive The Doors fan i can give Val Kilmer two thumbs up as this is an excellent performance quite possibly his career high point. The supporting cast are all goof but Morrison is the star of the story so they are pushed back. Another compelling story put to film by Stone as only he could, excellent!
7
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Absoloutly spot on, the best teen rom com ever. Well written, well acted, good soundtrack and good cast it all just fits and works so well.
8
Scream 2 1997,  R)
Scream 2
In my view one of the best sequels ever, greta soundtrack great story. A really enjoyable flick. Shame bout Randy tho.
9
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
Friday the 13th Part 2
My fav of the Friday 13th saga, the introduction of the legendary character Jason Voorhees. A good old fashion slash 'em up movie.
10
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
11
Thumbsucker 2005,  R)
12
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
A true masterpiece from the very beginning with the D-Day landings scenes the harsh reality is shown well. At times its hard to watch and some scenes are truley horrific but it's war. The whole cinematography and camera work along with the SFX are awesome.
13
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
A truley special movie, from the cast to the script, the locations, to the cinematography this movie is special. It captures the true essence of childhood and should be in everyones collection.
14
Scream 3 2000,  R)
Scream 3
Not as strong as the previous two movies and noticibly missing the writing talents of Kevin Williamson.
15
The Departed 2006,  R)
The Departed
Deserving of its Oscar win, a really well directed movie. Well acted by an amazing cast who dont disappoint. Winning Martin Scorsese the deserved long awaited Best Director statue proves this movie is this good.
16
Sleepers 1996,  R)
Sleepers
A great movie, dark, disturbing well acted and compelling.
17
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
One of the best romance movies in the last decade, i put this down to the chemistry between John Cusack and Kate Beckinsale. A good story and well acted and suppport offered by experianced comedy hands such as Eugene Levy, Jeremy Piven and Molly Shannon.
18
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
19
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
The results of many computer game to movie transfers have been less than impressive on the whole. Resident Evil changes that and offers a pure adrenaline fuelled action romp. Its not rocket science its good enjoyable fun.
20
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
I'm going to go against the grain and say that Jackie Brown is the best Tarantino movie and one of my favourite fullstop. The story is so good thanks again to Elmore Leonard. The casting is superb and each star brings their role to life and just makes the film feel perfect. You also cannot forget the typical Tarantino awesome soundtrack.
21
Old School 2003,  R)
22
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
One of the best character movies i have ever seen, the characters are so deep and the connection is amazing. Bill Murray and Scarlett Johansson are on top form in LIT and Sofia Coppola has directed a wonderful movie.
23
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
24
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
Really enjoyable horror flick with a good cast and great special effects
25
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
26
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
Wicked movie Sam Mendes carries on with his assult on the film industry. Jarhead is both visually stunning and well acted combining to make one of the best war flicks in recent times. Jake Gyllenhaal and Peter Sarsgaard are excellent in their roles two thumbs up.
27
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
Robn Williams totally steals the show here, his performance is far and away the best of his career, the connection between his and Matt Damon's characters is truley believable. The main suprise here for me was Affleck and Damons screenplay which was written so well and the story was one which will stick in my mind for along time.
28
Halloween H2O 1998,  R)
29
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
30
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
When this came out to me it stood head and shoulders over most other relases at the time. It was a teen horror but it was completly original, well wrote a good cast all round a really enjoyable flick. One thing that does let it down it the fact it lacks a strong soundtrack.
31
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
A really great idea and follows the same bloody ideals as many crossover japanese movies. The cast act this out wells and its its constant action all the way through in my view one of the best foreign flicks i have ever seen.
32
Ghostbusters 1984,  PG)
33
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Quite possible the most bizarley endearing romance - of sorts - movie ever made. With its twists and turns and unique idea this movie just captures you completley, Jim Carrey and Kate Winslet are on fine form and actually work so well as a couple. Michel Gondry's direction of another classic Kaufman script is spot on.
34
Garden State 2004,  R)
Garden State
Zach Braff shows there is more to him than simply an actor who perfects innocent goofiness. This movie is really well written and the story moves at a perfect pace. Natalie Portman's role is almost like a follow on from her earlier film role in Beautiful Girls.
35
Freaked 1993,  PG-13)
36
Out of Sight 1998,  R)
Out of Sight
Great movie well shot well acted well scripted. Great chemistry
37
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
The Breakfast Club is a genuinly perfect movie, a legend of any age in film making. The definative teen movie has it all, a great cast putting in great performances, a great soundtrack, a great story and great direction. It's a timeless tale and everyone should see this at least once in there life.
38
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
I put of watching Chicago for a long time it didnt interest me at all. The fact Catherine Zeta-Jones won an Oscar for her role shocked me so i decided i best watch it. I loved it, the songs are great the acting perfect and really well cast, although CZJ isnt Oscar worthy she does well but for me Richard Gere is the stand out. And All That Jazz!
39
Jason X 2001,  R)
Jason X
This is a hell of a lot better than i expected does a good job of splicing the sci-fi genre and the horror genre.
40
Platoon 1986,  R)
Platoon
One of my favourite war movies, Platoon is a well directede movie that has some classic shots. Well cast and in turn well acted, Sheen, Defoe and McGinley give some good performances. The one things that lets it down is the central story line of the Defoe, Berenger, Sheen in fighting which i think lacks in comparison to other string war pictures.
41
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
Apocalypse Now is the one true Vietnam movie that works 100% in the qustioning of was/is it really worth it! Great perfomance by Martin Sheen takes you through several sections of the movie each showing in its own way the ruthlesness and hrash reality of war. Beautifully directed by Coppola and good supporting performances from Fishburne, Hopper, Forrester and a special mention to Robert Duvall who to me steals the show completly.
42
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
Great. Wicked to see Jason & Freddy together. A horror with good humour aswell
43
Wonder Boys 2000,  R)
Wonder Boys
Wonder Boys is a cracking film! If a movie can make me appreciate the talents of Michael Douglas then it has to be good, Downey Jr, Holmes, Maguire MacDormand all put in sterling performances in a perfectly written comedy drama. Curtis Hanson has picked a cherry here which i think is very much so underated.
44
Get Carter 1971,  R)
45
Alfie 1966,  PG)
Alfie
Alfie is my favourite Michael Caine performance he manages to find something in the character and show it in a way noone else could. His sexually driven strong male role slowly crumbles and the vulnerble reality comes through. The script and story are great and i urge all to see this if they havent already. A British classic!
46
Beautiful Girls 1996,  R)
47
Late Night Shopping 2001,  Unrated)
Late Night Shopping
Late Night Shopping is a gem of a British movie, a little movie with a lot to offer. It's cast really well with each character fitting the star perfectly. The story is not mind blowing but is clever and funny as well as touching and heart felt. One of my favourite British movies of all time and one i recommend to anyone and everyone.
48
Bio-Dome 1996,  PG-13)
Bio-Dome
One of my all time favourite comedies! A lot of people hate Pauly Shore however in Bio-Dome Bud Mackintosh is just a scream adaptation of Pauly Shore and thus it works really well. Shore and Baldwin have real chemistry and work so well together a criminally ignored or disliked film. Funny, Good cast, good soundtrack just check it out!
49
Joe's Apartment 1996,  PG-13)
50
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
A true masterpiece, outstanding cast and director produce one of the fineest films to ever be made. Al Pacino steals the show as the ever evolving Michael, James Caan & Marlon Brando put in excellent roles altho feel like smaller supporting roles to Pacino's
51
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
En excellent movie from Terry Gilliam his adaptation of Hunter S. Thompson's novel has to be one the most striking movies of recent times. The performances are supurb and completley perfect casting. The visuals in this movie along with the acting are the strenghts a movie my eyes watched wide open all through truley supurb.
52
The Rules of Attraction 2002,  R)
The Rules of Attraction
Despite just reading the plot/review from this site i have to admit i loved this movie it didnt follow the same old US teen flick lones and bropke out of it that genre. I felt the movie had twangs of Kuberick in its depiction and i thought the story was enjoyable yet distrubing.
53
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
A true masterpiece in film making, at 3hrs30mins+ this movie doesnt drag one bit. Its truley an epic emotional journey. With amazing performances, a perfect script and Ennio Morricone's score was beautiful.
54
Robin Hood 1973,  G)
Robin Hood
An excellent cartoon, along with Little Mermaid this movie is Disney's best by far. A great idea done well, excellent charatcers and the usual catchy Disney songs. Highly underated in this genre ooh-de-laly!
55
A Bridge Too Far 1977,  R)
A Bridge Too Far
One of my favourite war films... scratch that, one of my fav films ever. Based on a tragic and extremely important Operation through the Cornelius Ryan novel this all star picture is a constant and thrilling ride. Defionatly one to watch!
56
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
Awesome flick, totally does what it says on the tin. One massive Shoot 'Em Up complete with cheesy lines, OTT action and great characters. Paul Giamatti is obviously loving the the different to usual role and is impressive as is Clive Owen. If you wanna see a popcorn movie this year... this is it!
57
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
The moment you see Optimus Prime, you can;t help but get a big cheesy grin as you know it's here. I really enjoyed Transformers and despite initial skeptisism concerning Michael Bay at the helm of the 80s classic film adaptation, The Transformers however seem to be back up for the likes of Shia LeBeouf other than this excellent and i await the sequal.
58
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963,  G)
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
So much squashed into this movie, the massive array of talented actors, the continual hiliarious moments all broken up to each charcter but minggled togther so well. This genre has been tried hundreds of times this is one of the stand out one.
59
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Curtis Hanson will have a hard time bettering this! LA Confidential is a beautiful movie the shots, the camera work, the acting it all goes so well and fits perfectly. Strong acting performances from Pearce, Crowe, Spacey et al. A true modern classic.
60
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
An absoloute classone of my favourite movies ever and a stand out in 80s popcorn movies. It has everything a toungue in cheek horror movie need, most notably an awesome bad guy or in this case bad Gremlins. I cant review this without mentioning Danny Elfman's classic theme which is also one of my fav themes ever.
61
Outside Providence 1999,  R)
Outside Providence
The Farrelly Brothers water down the humour and add the sentimental to make their most heart warming scipt yet. Ablely directed by Michael Corrente and acted well by all main stars, one of my favourite movies full stop!
62
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
On eof the Top 5 action flicks ever, this movie has it all blockbuster special effects, a great cast, a good story, humour, action, a range of emotions. Michael Bay loves to make his bi blockbuster SFX movies but with this one he has made a winner.
63
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
Awesome movie, awesome soundtrack. From a small sketch on SNL comes this hilarious comedy flick that doesnt dissapoint. SCORE!
64
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Once every few years a movie unexpectidly grabs everyone by the b*lls and makes them take notice. This is one of them a true genious of a movie amazing script and performedto a tee.
65
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Will Ferrell given a straight role and he works wonders with it, in much the same vain as Jim Carrey ion Eternal Sunshine. This movie is well written supurbly acted and it all comes together so well, a true gem.
66
Brick 2006,  R)
Brick
Never a dull moment always something happening, great script, great acting, a w holley impressive movie, with a perfect cast.
67
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
By far and away Disney's best animated movie, they havent been the same since they became computer animated. Traditional style, great characters, memorable songs a perfect movie.
68
Joy Ride 2001,  R)
Joy Ride
Greta movie, humerous, suspensful, thrilling and hey who can argue with a juggenaut with Rusty Nail behind the wheel?
69
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
I really love this movie dont ask why it just feels right. Elisha Cuthbert looks amazing in a spot on teen movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments