My Favorite Movies


  mrhoggyhoggy's Rating My Rating
1
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Best war film ever
2
Road to Perdition 2002,  R)
3
Equilibrium 2002,  R)
4
Munich 2005,  R)
5
The Green Mile 1999,  R)
6
The Machinist 2003,  R)
7
The Matrix 1999,  R)
8
Gladiator 2000,  R)
9
The Illusionist 2006,  PG-13)
10
The Pianist 2002,  R)
11
Sleepy Hollow 1999,  R)
12
Hannibal Rising 2007,  R)
13
Interview with the Vampire 1994,  R)
14
Sin City 2005,  R)
15
Zodiac 2007,  R)
16
Forrest Gump 1994,  PG-13)
17
Slumdog Millionaire 2008,  R)
18
Trainspotting 1996,  R)
19
American History X 1998,  R)
20
Seven (Se7en) 1995,  R)
21
Hero 2002,  PG-13)
22
Green Street Hooligans 2005,  R)
23
Avatar 2009,  PG-13)
24
300 2007,  R)
25
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
26
The Terminal 2004,  PG-13)
27
Big Fish 2004,  PG-13)
28
Hercules 1997,  G)
29
Donnie Darko 2001,  R)
30
Scarface 1983,  R)
31
The Silence of the Lambs 1991,  R)
32
Armageddon 1998,  PG-13)
33
Crash 2005,  R)
34
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
35
The Shawshank Redemption 1994,  R)
36
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
37
Mongol 2008,  R)
38
Kung Fu Panda 2008,  PG)
39
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
40
Jacob's Ladder 1990,  R)
41
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
42
Pan's Labyrinth 2006,  R)
43
The Escapist 2008,  Unrated)
44
Lucky Number Slevin 2006,  R)
45
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
46
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
47
Chicago 2002,  PG-13)
48
The I Inside 2004,  R)
49
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
50
Matchstick Men 2003,  PG-13)
51
Private Parts 1997,  R)
52
Runaway Jury 2003,  PG-13)
53
A History of Violence 2005,  R)
54
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
Visually stunning and beautiful, there was not a moment of on screen footage that wasn't well filmed and presented. However the story, as true as it is to the series it is, is quite weak in comparrison. I also, first found out about this trailer from the trailers released prior to its release, the trailers were the best trailers i had ever seen so i went into this film expecting a lot, infact too much which made the film appear weaker. The problems with the film was firstly the cast, whoever played rochak ( porbably the wrong spelling ) was awful, as it was hard to even hear what he was saying half of the time, which made it hard for the audience to make a connection or empathise with his character, which made what happens at the ending seem more insignificant to the audience. However i did enjoy the film immensly and would go back for a second watch as it is the best looking i have ever seen and uses special effects better then any film i have ever seen before.
55
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
56
Live! 2007,  R)
57
Up 2009,  PG)
58
Iron Man 2008,  PG-13)
59
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
60
Pulp Fiction 1994,  R)
61
In Bruges 2008,  R)
62
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
63
Australia 2008,  PG-13)
64
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
65
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
66
Beetlejuice 1988,  PG)
67
Dead Man on Campus 1998,  R)
68
Layer Cake 2004,  R)
69
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
70
Pleasantville 1998,  PG-13)
71
Fierce Creatures 1997,  PG-13)
72
Rocky 1976,  PG)
Rocky
a good classic film
73
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog)
good old kung fu action film + one of my favorite actors morgan freeman is in it
74
Franklyn 2008,  R)
75
The Fountain 2006,  PG-13)
76
GoodFellas 1990,  R)
77
This Is England 2006,  Unrated)
78
A Complete History of My Sexual Failures 2008,  Unrated)
79
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
80
Raising Arizona 1987,  PG-13)
81
Los Cronocrímenes (Timecrimes) 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments