My Favorite Movies


  mrgd291190's Rating My Rating
1
Screamers 2006,  R)
2
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
3
The Last Samurai 2003,  R)
4
Project: ALF 1996,  Unrated)
5
Batman Begins 2005,  PG-13)
6
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
7
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
8
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
9
Men in Black 1997,  PG-13)
10
The Producers 2005,  PG-13)
11
Johnny English 2003,  PG)
12
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
13
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
14
Casino Royale 2006,  PG-13)
15
GoldenEye 1995,  PG-13)
16
Identity 2003,  R)
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
18
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
19
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
20
Desperado 1995,  R)
21
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara 2003,  PG-13)
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara
Far scarier than a horror movie.
22
The Usual Suspects 1995,  R)
23
Donnie Darko 2001,  R)
24
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006,  R)
25
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
26
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
27
The Shawshank Redemption 1994,  R)
28
Blazing Saddles 1974,  R)
29
Lord of War 2005,  R)
30
The Truman Show 1998,  PG)
31
Man on the Moon 1999,  R)
32
The Majestic 2001,  PG)
33
Munich 2005,  R)
Munich
Brilliant, dramatic, fairly evenhanded depiction of the events. But slow in parts and with an awful orchestral part to the soundtrack.
34
Starship Troopers 1997,  R)
35
Team America - World Police 2004,  R)
36
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
37
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
One of the most astonishing movies I have ever seen. Just confusing enough to make it brilliant but it was fairly easy to figure out most of what was going to happen by about 1/2, just keeping the climax in the apartment secret. Acting was stunning from all the cast especially Penn, Del Toro and Gainsbourg. Deeply thought-provoking. All the R-Rated material was perfectly done, without a shadow of overkill or gratuitous nudity, violence etc. Brilliantly edited, directed and written. What more can I say. One of the closest things to the perfect film I have ever seen.
38
Sin City 2005,  R)
39
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
An astonishing movie with stunning acting from all quarters, memorable dialogue and wonderful cinematography and sound. Plot is slightly too open-ended for my personal liking.
40
Garden State 2004,  R)
Garden State
A film for disenfranchised, the numb, the lost, the protagonist being sedated by drugs, the rest of society sedated by pure boredom. Braff acts and directs brilliantly, in a unique role, a total break with his previous incarnation as John Dorian of Scrubs. Portman blew me away, one of my favourite actors and one of the few ?celebrities? I truly admire, her portrayal of a compulsive liar was fantastic. Holm was a nice surprise, not a bad accent. The soundtrack was truly great and well deserving of its high acclaim. With some great lines and some iconic moments, particularly focusing on the ?great abyss? of life, this is truly a classic of the future and one of the best films I've ever seen.
41
Horror 2002,  R)
42
Dogma 1999,  R)
Dogma
Misunderstood, underestimated genius.
43
Gangs of New York 2002,  R)
44
Interview with the Vampire 1994,  R)
45
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Political blockbuster. View it as either a thriller or as a call to revolution. Brilliant acting and plot.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments