My Favorite Movies


  mrfloppyq3a's Rating My Rating
1
True Romance 1993,  R)
True Romance
Thumbs up for this one! I especially like the endscene! You will never see so much great music with gunfights....!
The scene about Italians is quite funny too haha.
Don't wait and WATCH this movie now!!
2
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
This movie is great! Actors, story, setting etc.
I'm looking forward to see more of Frank Darabont (the director).

Negative about this movie is it's lengte: over 3 hours... But the feeling of the movie makes it a classic!
3
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
The Killer (Dip huet seung hung)
Hotdog magazine: "The best hong kong film ever". Absolutely true!
4
Unforgiven 1992,  R)
5
Gone in 60 Seconds 1974,  PG)
Gone in 60 Seconds
Great car-action-movie by H.B. Halicki, and in my opinion better then the remake of 2000 with Nicolas Cage and Angela Jolie. I especially liked the car pursuit of more then 40 minutes! And many cars were destroyed...! The restored screenplay and soundeffects are well done.

In short: All time classic!
6
Bullitt 1968,  PG)
Bullitt
Nice movie: good and especially short dialogues wich are logic and realistic! The film music is of a high level and in my opinion the acting is great.

Conclusion: I enjoyed this movie in whole!
7
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) 1973,  R)
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime)
Great movie with enough vengeance and gore. I don't recommend this movie to people who don't like to see blood!
8
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
Good actors, and more importantly: very nice acting! Sean Connery won an oscar for his role in this movie! And Robert the Niro is shining as Al Capone, very nice to see!
9
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
10
The Kentucky Fried Movie 1977,  R)
The Kentucky Fried Movie
Very great comedy movie. I especially like the Bruce Lee parody! But there is much, much more!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments