My Favorite Movies


  1. mrfacebook
  2. Mikael

Really good movies, my favourite gems from different genres

  mrfacebook's Rating My Rating
1
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
It doesn't get any better than this. Ever.
2
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
Kubriks war movie beats all other war movies. Just because it really isn't a war movie...
3
Down by Law 1986,  R)
Down by Law
Don't watch this expecting a fast paced 'breaking-out-of-prison-movie'. It's Jarmusch. It takes its time. But it's warm, fun, strange, and a really good film.
4
The Thing 1982,  R)
The Thing
B-movie. B stands for Best Sci-fi/horror ever. The mood does it all. Love this.
5
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Movie of the 90's. The characters, the music, the philosophy.
6
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
Death, blood and Vampires. Oh yes. Bullys and sweet revenge. Oh yes. But it is not your ordinary vampire-flick. This one kills you with its beauty and melancholy.
7
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Just for being so damn cool.
8
Buffalo 66 1998,  R)
Buffalo 66
No Hollywood love story on my list. This is it. Even got Tapdancing in it.
9
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
Nikita (La Femme Nikita)
Really good french action drama. Nikita would kick 007's ass anytime. Also has 'Victor the cleaner' in it (for those who liked 'Leon').
10
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) 1976,  Unrated)
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty)
The title says it all. Yes, they are. And it's beautiful.
11
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) 1998,  R)
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat)
Life. Colorful. Wonderful.
12
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie)
Classic satire. Love this.
13
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
So strange. So familiar. So good.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments