My Favorite Movies


  mrcreeper213's Rating My Rating
1
Die Hard 1988,  R)
2
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
i consider this the best horror movie ever. It's a little dated now but still great
3
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
The greatest horror movie ever made? or just the greatest movie ever made?
4
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
the greatest western ever made
5
Day of the Dead 1985,  Unrated)
Day of the Dead
In my opinion the best zombie special effects ever
6
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
An absolute gem, maybe not for it's scares but for it's social comentary. And you can't beat the blue zombies!
7
The Thing 1982,  R)
The Thing
Best special effects ever, even by today's standards
8
A Clockwork Orange 1971,  R)
9
Saw 2004,  R)
Saw
One of the best and most original horror movies ever made
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
The Godfather 1972,  R)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
14
Halloween 1978,  R)
Halloween
No horror movie list is complete without it
15
Gladiator 2000,  R)
16
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
the power of christ compells you
17
Scarface 1983,  R)
18
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
A complete new take and spin on the zombie
19
Jackie Brown 1997,  R)
20
The Ring 2002,  PG-13)
21
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
22
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
23
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments