My Favorite Movies


  1. mrbrownqt
  2. christian

My top 100 favourite movies of all time in order from #1 to #103.
(There are 103 because I count all the Star Wars films as one film and the Kill Bill films as one film and I was forced to split them up for this flixter list)

  mrbrownqt's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
3
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
4
Mulholland Drive 2001,  R)
5
A Clockwork Orange 1971,  R)
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
This'll fuckin' rock ya!
7
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
8
Inglourious Basterds 2009,  R)
9
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
One of the best stories ever told.
10
The Evil Dead 1981,  R)
11
Vertigo 1958,  PG)
12
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Mesmerising.
13
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
The awe wondering, stomach churning, heart moving adult fantasy told beautifully through Spanish eyes.
14
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
Sweet! Tarantino proves he is #1 yet again with his unique, respectful depiction of women and live action car chasing sequences.
15
Donnie Darko 2001,  R)
16
Lost Highway 1997,  R)
17
Videodrome 1983,  R)
18
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
19
Back to the Future 1985,  PG)
20
Blue Velvet 1986,  R)
21
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
22
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
23
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
24
Rear Window 1954,  PG)
25
Aliens 1986,  R)
26
The Wizard of Oz 1939,  G)
27
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Yeah, Roy! Wright's pulled the right moves by topping 'Shaun of the Dead' with an even stronger grasp of movie genre (geek) humour. Perhaps the best comedy this decade has seen...














Off the fuckin' chain!!
28
The Birds 1963,  PG-13)
29
Re-Animator 1985,  R)
30
Naked Lunch 1991,  R)
31
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
Roman goes all "noir" on us and it's fuckin' sexy!
32
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Classic gun slingin' epic!
33
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
34
Evil Dead 2 1987,  R)
35
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
"Are you gonna bark all day, little doggy? Or are you gonna bite?" Bite into this sucka, 'cos you'll never forget it!
36
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
The Host (Gwoemul)
Hold on to your family!
37
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
38
North by Northwest 1959,  Unrated)
39
Brazil 1985,  R)
40
The Godfather, Part II 1974,  R)
41
Night of the Living Dead 1968,  R)
42
Scream 1996,  R)
43
Strangers on a Train 1951,  PG)
44
Sin City 2005,  R)
45
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
46
The Searchers 1956,  Unrated)
47
Double Indemnity 1944,  Unrated)
Double Indemnity
Smokin' classic noir, straight down the line.
48
Ghostbusters 1984,  PG)
49
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
Bubba Ho-Tep
Elvis ain't dead, he's just haaaarkin' old! Who can resist watching him team up with a black JFK to kick some undead Pharoe arse??
50
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
Your heart will quiver at Leone's epic western theatrics.
51
Superman 1978,  PG)
52
Blow Out 1981,  R)
53
Psycho 1960,  R)
54
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
55
The Shining 1980,  R)
56
Back to the Future Part II 1989,  PG)
57
Dead Ringers 1988,  R)
58
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
yeee boyiiii!
59
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
If "50 First Dates" was an arthouse drama...
60
From Russia With Love 1963,  PG)
61
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
62
Eraserhead 1977,  R)
63
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
64
Dancer in the Dark 2000,  R)
65
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
66
The Fifth Element 1997,  PG-13)
67
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
68
The Godfather 1972,  R)
69
Frankenstein 1931,  Unrated)
70
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
71
The Blues Brothers 1980,  R)
72
L.A. Confidential 1997,  R)
73
Mad Max 1979,  R)
74
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
75
Batman 1989,  PG-13)
76
Batman Returns 1992,  PG-13)
77
The Exorcist 1973,  R)
78
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
79
Heat 1995,  R)
80
RoboCop 1987,  R)
81
Goldfinger 1964,  PG)
82
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
83
Rio Bravo 1959,  Unrated)
84
Seven (Se7en) 1995,  R)
85
Heathers 1988,  R)
86
The Fly 1986,  R)
87
Rosemary's Baby 1968,  R)
88
Alien 1979,  R)
89
Dead Man 1995,  R)
90
Taxi Driver 1976,  R)
91
The Wicker Man 1974,  R)
92
Jackie Brown 1997,  R)
93
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
94
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
This film fuckin' rocks!
95
Targets 1968,  R)
96
Dawn of the Dead 1978,  R)
97
The Sure Thing 1985,  PG-13)
The Sure Thing
Classic, 80's teen comedy. It's a wonder why it is forgotten in this day and age. A reminder of why we like John Cusack so much.
98
Ed Wood 1994,  R)
99
Léon (The Professional) 1994,  R)
100
When Harry Met Sally 1989,  R)
101
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
Rockin, brutal and frightening - the best horror re-make of all time, even surpassing its predecessor.
102
28 Days Later 2002,  R)
103
Escape from New York 1981,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments