My Favorite Movies


  mrbones1's Rating My Rating
1
Do the Right Thing 1989,  R)
Do the Right Thing
Spike Lee answers questions with even more questions.
2
Boyz n the Hood 1991,  R)
Boyz n the Hood
John Singleton directed this, with Ice Cube and Cuba Gooding Jr providing solid roles. It just goes to show that its so hopeless being a gangster
3
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
Not many films can make me cry.
4
Paris, Texas 1983,  R)
Paris, Texas
Wim Wenders proves he is a master with this film. There is so much meaning in this film, it is well layered and you have to feel sorry sometimes for Travis.
5
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
ok, so i might be a bit bias here ;)
6
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
I love the ending.
7
M 1931,  Unrated)
M
A Fritz Lang masterpiece, this film was one of the first films in the film noir genre
8
Jackass: Number Two 2006,  R)
9
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
I wanna get Freaky with Lohan!!! wooohooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
10
Friday 1995,  R)
11
Next Friday 2000,  R)
12
Friday the 13th 1980,  R)
13
Memento 2000,  R)
Memento
Such a great film, where you don't know what is happening until you get to the end. Or is it the middle? or the beginning?????
14
Shrek 2001,  PG)
15
Shrek 2 2004,  PG)
16
Trainspotting 1996,  R)
17
Malcolm 1986,  PG-13)
18
Colors 1988,  R)
Colors
I watched this film as a kid...my brother got me into these gangbanger films, but in the same vein of Boyz in da Hood it portrays the everyday hopelessness of the gangsters as well as the cops who try and stop it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments