Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Mrbishi
  2. Stephen

Some of my all time faves

  Mrbishi's Rating My Rating
1
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Think this has to be the best Die Hard yet, watch the uncut version with added swearing and violence for the real McClane affect
2
Pulp Fiction 1994,  R)
3
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice
4
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
Highly original and entertaining, all round family movie
5
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
Its a seen it all before movie, but damn its good
6
Fight Club 1999,  R)
7
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Awesome movie, good plot, A* effects and to think this could really happen is a scary thought
8
American Pie 1999,  R)
American Pie
One of the greats this one, think they went a bit too far with the sequals but must admit everyone had me in stiches
9
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Amazing film totally original and gets ya mind thinking plus the effects are unbeliveable.
10
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
A amazing movie from start to finish, tbh history type movies aren't normally my cup of tea but because its action packed it really kept my attention.
11
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Love it although its a coin toss betweent this and the prequal Meet the Parents, heard rumors of 3rd been filmed called Meet the little Focker.
12
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
13
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
14
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
15
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
16
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
17
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
18
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
19
Dèmoni (Demons) 1985,  R)
20
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
21
Child's Play 1988,  R)
22
Child's Play 2 1990,  R)
23
Child's Play 3 1991,  R)
24
Seed Of Chucky 2004,  R)
25
Bride of Chucky 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments