My Favorite Movies


  Mr5mk's Rating My Rating
1
Unforgiven 1992,  R)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
3
Braveheart 1995,  R)
4
The Big Lebowski 1998,  R)
5
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
6
Gosford Park 2001,  R)
7
Amadeus 1984,  PG)
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
9
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
10
Jurassic Park 1993,  PG-13)
11
Barry Lyndon 1975,  PG)
12
Apocalypse Now 1979,  R)
13
The Lives of Others 2006,  R)
14
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
15
The Usual Suspects 1995,  R)
16
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
17
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
18
Gladiator 2000,  R)
19
The Godfather 1972,  R)
20
Lost In Translation 2003,  R)
21
Do the Right Thing 1989,  R)
22
The 13th Warrior 1999,  R)
23
Fargo 1996,  R)
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
25
Aliens 1986,  R)
26
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
27
GoodFellas 1990,  R)
28
The Shawshank Redemption 1994,  R)
29
Snatch 2001,  R)
30
The Matrix 1999,  R)
31
There Will Be Blood 2007,  R)
32
Forrest Gump 1994,  PG-13)
33
No Country for Old Men 2007,  R)
34
L.A. Confidential 1997,  R)
35
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
36
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
37
The Ninth Gate 1999,  R)
38
Alexander 2004,  R)
39
Quiz Show 1994,  PG-13)
40
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
41
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
42
Troy 2004,  R)
43
The Dish 2001,  PG-13)
44
The Prestige 2006,  PG-13)
45
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
46
Alien 1979,  R)
47
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
48
Dog Day Afternoon 1975,  R)
49
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
50
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments