Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Mr2D's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The first part of one of the most amazing stories ever... and also three of the greatest movies
2
Treasure Planet 2002,  PG)
Treasure Planet
Just a nice story that makes you think about being still here...
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I loved this movie, it is one of my personal favorites... great music, cinematography, direction and special effects, regretfully some of the actors/actreses are not that good but the movie is great!
4
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
Oh the cleverness of me... neverland as I had imagined
5
Road to Perdition 2002,  R)
6
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
7
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
8
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
9
The Constant Gardener 2005,  R)
10
The Life of David Gale 2003,  R)
11
Inglourious Basterds 2009,  R)
12
The Reader 2008,  R)
13
Billy Elliot 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments