My Favorite Movies


  1. mpaesan34
  2. mike

movies i love

  mpaesan34's Rating My Rating
1
May 2002,  R)
May
This girl maybe quiet and shy.But she is everyone worst nightmare if you got something she likes...She looks like a nerd but she gets what she wants...Angela Bettis was perfect for the role....
2
The Matrix 1999,  R)
3
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
This movie was intense..Total madness.I actually used clips of this movie to make a sound track for my friends metal band.The sound was TO EACH HIS OWN by Tempest Reign .Its on you tube my video..Tlpsoldier4life
4
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
This movie is amazing..Edward Norton is a top notch actor.From the day of Primal Fear ...He is a great actor...
5
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
This moive was awesome.Jean Reno played the Italian Hitman perfect.Gary Oldman as stansfield only proves his acting skills sharp as a razor...Natalie Portman was great...She was a child star from this movie...his movie is a cult classic....
6
Scarface 1983,  R)
Scarface
Al Pacino is a legend...From Dog Day Afternoon etc
7
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
Cult classic...One crazy movie..a must see
8
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
9
Carrie 1976,  R)
10
Dirty Harry 1971,  R)
11
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
The Outlaw Josey Wales
Clint Eastwood one of the greatest cowboys ever
12
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
Jet Li was incredible.Made from classic Kung Fu style ..Special Effects were great...
13
Out for Justice 1991,  R)
Out for Justice
Very exciting martial artist..He has been around for decades...Won't bore you Like John Claude
14
Casino 1995,  R)
Casino
Great cast of actors...Robert De Niro,Joe Pesci,Sharon Stone,James woods,Awesome
15
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Classic Mobster Movies...De Niro And Pesci again.need i say more
16
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
Al and Johnny great team.Based on a true story...
17
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Tim Robbins and Morgan Freeman great film..A classic
18
Suspect Zero 2004,  R)
Suspect Zero
Great movie...Ben Kingsley incredible actor...One of actings finest...
19
Hostel 2006,  R)
20
Liar Liar 1997,  PG-13)
21
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
22
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Dennis Hopper and Kyle One crazy movie..David lynch from twin peaks directed it....need i say more?
23
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Great cast.Classic cult film...
24
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
25
Midnight Cowboy 1969,  R)
Midnight Cowboy
John and Dustin.Classic Movie
26
The Pope of Greenwich Village 1984,  R)
The Pope of Greenwich Village
Mickey and Eric and Daryl Classic film..
27
Halloween 2007,  R)
28
Friday the 13th 2009,  R)
29
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
30
Dressed to Kill 1980,  R)
31
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
Jim Carey and Jeff Daniel funny as hell
32
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
33
American History X 1998,  R)
34
Gotti 1996,  R)
35
Saw 2004,  R)
Saw
This movie was absolutely incredible..A master piece...
36
H2: Halloween II 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments