My Favorite Movies
Give list a short description
| Movieslug's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 4 |
How to Steal a Million 1966, Unrated) |
|
| 5 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 6 |
Garfield - The Movie 2004, PG) |
|
| 7 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 9 |
Meet John Doe 1941, Unrated) |
|
| 10 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13)
ooh, i was upset the first time i saw it, i really liked the phantom!! but she couldnt very well marry a killer could she? i was glad she made the point, the reason she didnt love him was because of his actions, not his face. that was important!! she was pretty fickle, but apparently thats the way we women are supposed to be! i loved the cinematography and the songs!! |
|
| 11 |
The Prince of Egypt 1998, PG) |
|
| 12 |
Lawrence of Arabia 1962, PG)
this movie really makes one think. its on my favorites list but i dont know if i like or not. a powerful and sad story. a lot of it was way to true. the best of it is peter o'tooles eyes, they are amazing!!! i guess the judo-Christian world thanks God there hasn't been another Lawrence since then, he was a magnetic personality. |
|
| 13 |
The King and I 1956, G) |
|
| 14 |
Hidalgo 2004, PG-13) |
|
| 15 |
Charade 1963, G) |
|
| 16 |
Jane Eyre 2005, Unrated) |
|
| 17 |
The Santa Clause 1994, PG) |
|
| 18 |
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002, G) |
|
| 19 |
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006, G) |
|
| 20 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 21 |
Fiddler on the Roof 1971, G) |
|
| 22 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 23 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 24 |
Madagascar 2005, PG) |
|
| 25 |
Snow White and the Seven Dwarfs 1937, G) |
|
| 26 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 27 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |



























