My Favorite Movies


  moviesarefun's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
2
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
A movie that everybody should see. Pure perfection.
3
28 Days Later 2002,  R)
4
The Mist 2007,  R)
5
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
A fascinating and moving piece of art.
6
The Pianist 2002,  R)
7
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
Perfect
8
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
9
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
The best comedy of our generation
10
The Warriors 1979,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments