My Favorite Movies


  movies4life1's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Must-see
2
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
A great movie about hope during the world's darkest time.
3
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Very exciting.
4
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
A funny innocent movie.
5
The Reader 2008,  R)
6
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
Soemthing about it just makes me want to watch it over and over again, which I did.
7
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
Beautifully crafted movie. The ending holds it all together.
8
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
I love this movie, a great yet unfortunate ending.
9
The English Patient 1996,  R)
10
Stand by Me 1986,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments