My Favorite Movies


  1. MovieManMike
  2. Mike

This is a list of the many films that have shaped my life; films I do not hesitate to label masterful and influential works of beauty and art. My Top 100 favorite films of all-time.

  MovieManMike's Rating My Rating
1
Trainspotting 1996,  R)
2
Rushmore 1998,  R)
3
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
4
Taxi Driver 1976,  R)
5
Dead Man 1995,  R)
6
Magnolia 1999,  R)
7
Paths of Glory 1957,  Unrated)
8
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance 1982,  Unrated)
9
Blade Runner 1982,  R)
10
I'm Not There 2007,  R)
11
Mister Lonely 2007,  Unrated)
12
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
13
The Wrestler 2008,  R)
14
Funny Games 1998,  Unrated)
15
The Shining 1980,  R)
16
The Night of the Hunter 1955,  PG)
17
Bad Lieutenant 1992,  NC-17)
18
The Big Lebowski 1998,  R)
19
Dazed and Confused 1993,  R)
20
The Elephant Man 1980,  PG)
21
Full Metal Jacket 1987,  R)
22
Oldboy 2004,  R)
23
Punch-Drunk Love 2002,  R)
24
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
25
Fight Club 1999,  R)
26
Adaptation 2002,  R)
27
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
28
The Darjeeling Limited 2007,  R)
29
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
30
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
31
Seven (Se7en) 1995,  R)
32
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
33
Synecdoche, New York 2008,  R)
34
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
35
Buffalo 66 1998,  R)
36
Rocky 1976,  PG)
37
A Clockwork Orange 1971,  R)
38
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) 1962,  Unrated)
39
Sexy Beast 2001,  R)
40
If.... 1968,  R)
41
Network 1976,  R)
42
Reservoir Dogs 1992,  R)
43
A Scanner Darkly 2006,  R)
44
Angel Heart 1987,  R)
45
The Science of Sleep 2006,  R)
46
Army of Darkness 1993,  R)
47
Control 2007,  R)
48
Slumdog Millionaire 2008,  R)
49
The Graduate 1967,  PG)
50
Brazil 1985,  R)
51
Dog Day Afternoon 1975,  R)
52
Barton Fink 1991,  R)
53
Raging Bull 1980,  R)
54
Psycho 1960,  R)
55
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
56
Heavenly Creatures 1994,  R)
57
It's a Wonderful Life 1946,  G)
58
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
59
4 Months, 3 Weeks and 2 Days 2007,  R)
60
There Will Be Blood 2007,  R)
61
Apocalypse Now 1979,  R)
62
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
63
Into the Wild 2007,  R)
64
Boogie Nights 1997,  R)
65
King Kong 1933,  Unrated)
66
Fabuleux destin Amélie Poulain, Le 1903,  G)
Fabuleux destin Amélie Poulain, Le
Note that as I list this here, I am actually referring to the 2001 Jean-Pierre Jeunet film of the same name. I have to list this one because there is a problem on flixster that won't let me add the Jeunet version.
67
Man on the Moon 1999,  R)
68
Unforgiven 1992,  R)
69
GoodFellas 1990,  R)
70
High Noon 1952,  Unrated)
71
The Squid and the Whale 2006,  R)
72
Natural Born Killers 1994,  R)
73
Brick 2006,  R)
74
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
75
Elephant 2003,  R)
76
Irreversible 2002,  Unrated)
77
Alien 1979,  R)
78
Milk 2008,  R)
79
Pineapple Express 2008,  R)
80
American Beauty 1999,  R)
81
Burn After Reading 2008,  R)
Burn After Reading
If the Coen brothers directed midget porn, I'd go see it.
82
Match Point 2005,  R)
83
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
84
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
85
Memento 2000,  R)
86
Boy A 2007,  R)
87
Being John Malkovich 1999,  R)
88
The Terminator 1984,  R)
89
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
90
Collateral 2004,  R)
91
Let the Right One In 2008,  R)
92
Sweet Smell of Success 1957,  Unrated)
93
Heat 1995,  R)
94
Babel 2006,  R)
95
Y Tu Mamá También 2001,  R)
96
Back to the Future 1985,  PG)
97
The Blues Brothers 1980,  R)
98
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
99
Quiz Show 1994,  PG-13)
100
Pi 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments