My Favorite Movies
A few of my favourite movies.
| MovieManJDS's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 2 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 3 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 4 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 5 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 6 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 7 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 8 |
Fast & Furious 2009, PG-13) |
|
| 9 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 10 |
Transformers: Revenge of the Fallen 2009, PG-13) |
|
| 11 |
Running Scared 2005, R) |
|
| 12 |
Max Payne 2008, PG-13) |
|
| 13 |
The Happening 2008, R) |
|
| 14 |
Shooter 2007, R) |
|
| 15 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 16 |
A Man Apart 2006, R)
Wow. Wow. Triple Wow. This film would be Vin Diesel's best film if The Fast and the Furious didn't exist. This is such a good film. Every second of it. Every bit of it. The whole damn thing is genius. Vin Diesel is one of the best actors I know and is definately in my top 5 favourite actors of all time. |
|
| 17 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 18 |
The Fourth Kind 2009, PG-13)
Top of my film of the year list along with Fast & Furious and Transformers 2: Revenge Of The Fallen. Milla Jovovich is a brilliant actor. She's amazing in all of her films 'The Fifth Element' 'Ultraviolet' 'Resident Evil' every single one. One of the greatest films of all times. It's the scariest film I've seen in my life, scarier than 'The Grudge' 'Drag Me To Hell' anything scarey, you name it. |



















MovieManJDS posted 2 years ago
All of these are amazing films i could watch over and over again.