My Favorite Movies


  MovieLover82's Rating My Rating
1
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
My absolute favourite movie, Love it so much. Watched it so many times and could watch it a million times and still not be bored of it
2
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Love this film, Molly Ringwald is a fantastic actor and I enjoy watching movies that she stars in
3
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
Another one of my favourites, could watch it over and over again and still love it!
4
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
Love this movie, it is funny scenes and sad ones too. Really enjoy watching it
5
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
I enjoyed this one just as much as the first one, hoping for another film to be released
6
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
One of my favourites such a beautiful movie. Have watched it over and over again!
7
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
Aaw makes me sad just thinking about this movie. It is so sad but I love it. This film is definitely one of my favourites
8
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
The Lizzie McGuire Movie
One of my favourite movies, Hilary Duff is an amazing actor/singer
9
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
Hillarious movie. I recommend everyone see it
10
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
Just as funny as the first one. If you liked the first one then you will definitely enjoy this one too
11
Hide and Seek 2005,  R)
Hide and Seek
Love this movie, has a lot of suspence and is a great movie to watch
12
Uptown Girls 2003,  PG-13)
Uptown Girls
I love watching all movies that Dakota Fanning stars in. This is one of my favourites
13
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
This movie is awesome, I LOVE IT!!!
14
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
Really enjoyed this movie, Eminem is a fantastic singer and actor!
15
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
Such a sad movie, makes me cry everytime I watch it. Love it so much, it's one of my favourites
16
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
Fantastic movie which shows how wonderful it is to have close friends. This is a real chick flick
17
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Oh my gosh I love this movie and would watch it a million times and still love it
18
Matilda 1996,  PG)
Matilda
Absolutely love this movie. Have wathed it hundreds of times. It is so sweet and is a movie the whole family would enjoy
19
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
I like this movie, makes me laugh and is a great film to watch
20
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
Really love this movie, Freddie Prince is adorable
21
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
Can't Hardly Wait
Really good teen movie, Quite humourous and a great movie to watch
22
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
Really funny teen movie
23
All I Want for Christmas 1991,  G)
All I Want for Christmas
This movie is so cute and the whole family would like it
24
Angela's Ashes 1999,  R)
Angela's Ashes
This movie is the sadest movie. Mades me cry everytime. Very emotional and may be disturbing for some people.
25
Bambi II 2006,  G)
Bambi II
This movie is just too cute. Very emotional but enjoyed it
26
Bambi 1942,  G)
Bambi
Absolutely gorgeous movie, remember watching it when I was a little girl and loved Thumper. Still love the cute rabbit, I want to take him home!!!!!
27
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
This makes me think of my childhood. When I was growing up this was one of my favourite movies, I remember watching it over and over again and still love watching it now =)
28
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
This movie is HILLARIOUS. Had me in fits of laughter throughout the whole film. Stewie is a superstar!!
29
Grease 1978,  PG)
Grease
Great chick flick
30
Heart and Souls 1993,  PG-13)
Heart and Souls
I used to be so obsessed with this movie, it is a great family movie
31
Jawbreaker 1999,  R)
Jawbreaker
I could watch this movie over and over again. A great teen movie that all teenagers would enjoy
32
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
This movie is a hillarious chick flick. Recommended for teenagers
33
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
Haha this movie is just too funny, really enjoyed watching it and recommend it to others
34
The Little Rascals 1994,  PG)
The Little Rascals
Haha love this movie. The kids are so CUTE and watch the film over and over again
35
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
This is one of my favourite movies. Real chick flick which every girl would enjoy watching
36
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
Haha wow this movie is just AWESOME. If there were more than 5 stars then I would rate it higher!. The Lama's are so funny lol. I am dying to see Madagascar 2.
37
Raising Helen 2004,  PG-13)
Raising Helen
Very sad but such a good movie to watch. This is a movie the whole family would enjoy
38
The Santa Clause 1994,  PG)
The Santa Clause
Fantastic movie, recommend it to everyone
39
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause
Another fantastic film, enjoyed it just as much as I enjoyed the first one
40
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
The Santa Clause 3: The Escape Clause
This is a great movie. If you enjoyed the first 2 movies then you will love this one
41
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
A bit crude but very funny
42
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
This movie is so funny, I love it
43
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Fantastic movie, one of my favourites, every girl must watch this one!
44
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Aaw this movie is so wonderful, I enjoyed it more than my 2 nephews did. Donkey is hillarious!!
45
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Such a cute movie, Enjoyed it just as much as the first one. Puss in boots and donkey are so cute!
46
Strictly Ballroom 1992,  PG)
Strictly Ballroom
Another one of my favourites. Recommended for all woman
47
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
One of my favourites. watched it so many times and never get tired of watching it
48
The Pink Panther 2006,  PG)
The Pink Panther
Haha this movie has me laughing so hard. A must see for any movie lover
49
Valentine 2001,  R)
Valentine
A movie that I got totally addicted to and watched over and over again. Highly recommended
50
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Love it, such a gorgeous film. Mumble and Gloria are so cute. Must see it for yourself
51
Charlotte's Web 2006,  G)
Charlotte's Web
Just watched this film, I did enjoy it but am really scared of spiders so I did not enjoy it as much as I thought I would of. Apart from the spiders I really liked the film overall. It was really sad tho.
52
Annie 1999,  Unrated)
Annie
Fabulous movie but is really sad
53
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Absolutely loved it. Made me cry but I want to watch it again!!!
54
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
Absolutely LOVED this film, was sad but I would definitely watch it again

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments