My Favorite Movies


  moviefan08's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
2
Iron Man 2008,  PG-13)
3
WALL-E 2008,  G)
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
6
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
7
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
9
Batman Begins 2005,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
12
The Incredibles 2004,  PG)
13
Saving Private Ryan 1998,  R)
14
Toy Story 1995,  G)
15
Ratatouille 2007,  G)
16
Jaws 1975,  PG)
17
The Lion King 1994,  G)
18
Schindler's List 1993,  R)
19
Finding Nemo 2003,  G)
20
The Departed 2006,  R)
21
Casino Royale 2006,  PG-13)
22
Die Hard 1988,  R)
23
Forrest Gump 1994,  PG-13)
24
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
25
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
27
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
28
The Prestige 2006,  PG-13)
29
The Matrix 1999,  R)
30
Aliens 1986,  R)
31
The Silence of the Lambs 1991,  R)
32
Jurassic Park 1993,  PG-13)
33
300 2007,  R)
34
Rocky 1976,  PG)
35
Psycho 1960,  R)
36
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
37
Beauty and the Beast 1991,  G)
38
Little Miss Sunshine 2006,  R)
39
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
40
Aladdin 1992,  G)
41
Rocky Balboa 2006,  PG)
42
Monsters, Inc. 2001,  G)
43
Shrek 2001,  PG)
44
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
45
Children of Men 2006,  R)
46
Alien 1979,  R)
47
Seven (Se7en) 1995,  R)
48
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
49
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
50
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
51
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
52
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
53
American Gangster 2007,  R)
54
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
55
Apollo 13 1995,  PG)
56
The Terminator 1984,  R)
57
Sin City 2005,  R)
58
No Country for Old Men 2007,  R)
59
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
60
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
61
L.A. Confidential 1997,  R)
62
Pulp Fiction 1994,  R)
63
Transformers 2007,  PG-13)
64
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
65
Cars 2006,  G)
66
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
67
Superbad 2007,  R)
68
Spider-Man 2002,  PG-13)
69
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
70
V for Vendetta 2006,  R)
71
Knocked Up 2007,  R)
72
Collateral 2004,  R)
73
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
74
Wanted 2008,  R)
75
Fight Club 1999,  R)
76
Fargo 1996,  R)
77
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
78
Shrek 2 2004,  PG)
79
Inside Man 2006,  R)
80
The Truman Show 1998,  PG)
81
King Kong 2005,  PG-13)
82
Crash 2005,  R)
83
Cloverfield 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments