My Favorite Movies


  1. MovieDude1221
  2. Lance

Give list a short description

  MovieDude1221's Rating My Rating
1
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
MY FAVORITE HORROR FILM I'VE WATCHED SO MUCH-Great advertising ,mythology, and and movie-extremely underrated with some truly awesome scenes-perfect actors-perfect effects
2
Aliens 1986,  R)
Aliens
awesome movie-awesome cast, score, directing, everything
best film in the Alien series
3
Carrie 1976,  R)
Carrie
THE saddest movie I've ever seen-shouldn't be scaring many unless you aren't a horror fan but it's a rich and sad drama
4
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
beautiful and artistic movie, even with subtitles
great special effects and story, as well as acting
definitely not for some because of the somewhat graphic violence and foreign language, but a must see
5
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
Put a bunch of idiots with a camera and alot of nerve=we view excellent results, if you're not easily offended
6
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
great blend of horror,action,comedy,drama,and thriller. Besides a couple cg moments the snakes look great-the death is interesting and original-and the story is great. An breath-taking film.
7
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Hilarious Adam Sandler is a great angry golfer and the entire cast is excellent
8
Starship Troopers 1997,  R)
Starship Troopers
great war/sci fi movie-great bug effects and story if not correctly adapted from the book
9
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Best zombie movie ever
bar none
the action and horror are displayed perfectly
10
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
WOW-Awesome cast, score, story-everything-watched in 2 times in a row
11
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Awesome movie-awesome story, cast, effects-everything is great-Martial arts and sci fi
12
Bonnie and Clyde 1967,  R)
Bonnie and Clyde
I saw this so long ago and have not forgot it-though not accurate its a great movie
13
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
a true rollercoaster of a film
a near perfect drama, i9f not a slightly lacking superhero movie. If you're expecting a fun, campy action film full of one-liners and hero-on-villain violence, go see Helboy. This is rather depressing and restrained, if not excellent.
14
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Really great film Extremely sad and beautiful
15
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Exciting and scary-great music and acting-memorable film and a masterful horror
16
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Best war film I've seen-gritty, powerful, and real-great action
17
The Thing 1982,  R)
The Thing
extremely good
some of if not THE best effects ever, sick and horrifying
good acting and action and story
18
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
Completely hilarious-love the characters and comedy
19
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Classic film Inspired alot of great later ones
20
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Almost perfect and a great story-great cast and score-wouldnt expect it from James Cameron though
21
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best Star Wars movie-slightly darker than the first and continues with what made it great
22
United 93 2006,  R)
United 93
Great drama-very sad
23
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
My favorite animated movie-story and not too corny
24
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
Classic animated movie-one of my old favorites

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments