My Favorite Movies
| moviedodd's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 2 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 3 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 4 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 5 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 6 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 7 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 8 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 9 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 10 |
Rope 1948, PG) |
|
| 11 |
Memento 2000, R) |
|
| 12 |
Animal Kingdom 2010, R)
Animal Kingdom is undoubtedly one of the more understated films of 2010. Yes, Jacki Weaver received a much-deserved Oscar nomination as a sociopath matriarch in a crime family. What is not getting enough credit is the film itself, which is an engrossing and suspenseful tale about bad people and the terrible things they will do to avoid life behind bars. |












