My Favorite Movies


  mourr's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I love all that is Matrix
2
The Matrix Reloaded 2003,  R)
3
The Matrix Revolutions 2003,  R)
4
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Not a great movie but a good Simpsons episode
5
Babylon 5: A Call to Arms 1999,  Unrated)
6
Babylon 5: In the Beginning 1998,  Unrated)
7
Babylon 5: The Gathering 1993,  Unrated)
8
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
9
The Doctor 1991,  PG-13)
10
300 2007,  R)
300
Great action, fight seens, beating all odds through determination. Really great story and a movie to match. Now I wonder how the original 1962 version was.
11
The Animatrix 2003,  Unrated)
The Animatrix
Great sound track CD that comes with the DVD.
12
Dark City 1998,  R)
Dark City
Absolutly a great movie.
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
14
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
15
Underworld 2003,  R)
Underworld
This is one of the great underground/dark movies. Great story line & idea for it. Kate Beckinsale & Bill Nighy were really great in it. She came a long way from Last Days of Disco, in which I liked her.
16
Blood Diamond 2006,  R)
17
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
Final Fantasy - The Spirits Within
This such a great movie and I loved the animation.
18
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
19
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
20
Pulp Fiction 1994,  R)
21
The Last Samurai 2003,  R)
22
Vanilla Sky 2001,  R)
23
Syriana 2005,  R)
24
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Explanation of the movie was great, but the story did not explore it enough, it was about the pursuit of Robert Langdon.
25
Jackie Brown 1997,  R)
26
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
27
Atanarjuat: The Fast Runner 2002,  R)
Atanarjuat: The Fast Runner
This is a truly great movie.
28
Rabbit-Proof Fence 2002,  PG)
29
Whale Rider 2002,  PG-13)
Whale Rider
This is a great family movie. It shows to young girls how important it is to believe in oneself, and for parents to belive in their children.
30
Papillon 1973,  PG)
31
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
My favourite classic.
32
When Harry Met Sally 1989,  R)
33
Strange Brew 1988,  R)
34
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
If you liked the series FireFly, you will love this movie, because it is the same story line, and like a continuation to the series story. Highly recommended.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments