My Favorite Movies


  motorcrow's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
The perfect film!
2
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Action filmmaking wouldn't be the same.
3
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Spielberg's at his best. This movie is the best film of the 90's!
4
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Disturbing, gut wrenching and beautiful... directing doesn't get better than this.
5
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
The neo film noir and the best detective story ever make.
6
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
Hard to watch, buit I have love it every time.
7
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
The continuation of the greatest saga of all times!
8
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
The best crazy film of all times!
9
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
The perfect blend between cinematography and directing, with great acting and writing. orson Welles was a genius.
10
I Vitelloni 1953,  Unrated)
11
The Dark Knight 2008,  PG-13)
12
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
One of the most unique films I've seen, this film has an old style film making way to it with modern sensibilities and a score to bring it home. DDL's performance is just amazing.
13
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
Scorsese Masterpiece! Beautiful violence!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments