My Favorite Movies
The Posienden Adventure is a great cliff hanger! No matter how many times i watch it i still get the thrill of being on the edge of my seat!
| mossymum1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Poseidon Adventure 1972, PG) |
|
| 2 |
The Amazing Mr. Blunden 1972, G) |
|
| 3 |
The Trouble With Men and Women 2006, G) |
|
| 4 |
Grease 1978, PG) |
|
| 5 |
The Zero Boys 1986, R) |
|
| 6 |
Silent Hill 2006, R) |
|
| 7 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 8 |
The Business 2004, R) |
|
| 9 |
Jumpin' Jack Flash 1986, R) |
|
| 10 |
Aliens 1986, R) |
|
| 11 |
Kung Fu Hustle 2004, R) |
|
| 12 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 13 |
Blade 1998, R) |
|
| 14 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 15 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 16 |
Candleshoe 1977, G) |
|
| 17 |
Labyrinth 1986, PG) |

















