My Favorite Movies
| morganrose's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 2 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 3 |
Mr. Smith Goes to Washington 1939, Unrated) |
|
| 4 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 5 |
West Side Story 1961, PG) |
|
| 6 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 7 |
Seabiscuit 2003, PG-13) |
|
| 8 |
The Thin Man 1934, Unrated) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 10 |
Cold Mountain 2003, R) |
|
| 11 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 12 |
Wonder Boys 2000, R) |
|
| 13 |
Elizabeth 1998, R) |
|
| 14 |
Snow White and the Seven Dwarfs 1937, G) |
|
| 15 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 16 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 17 |
The Constant Gardener 2005, R) |
|
| 18 |
Down with Love 2003, PG-13) |
|
| 19 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 21 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 22 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 23 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 24 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
























