My Favorite Movies


  1. morganlafey
  2. Adriana

My over all favorite movies...

  morganlafey's Rating My Rating
1
Sin City 2005,  R)
2
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
geat!! illusionss
3
Crash 2005,  R)
Crash
a very very very good movie. its so sad how racism is portrayed with these people and how they are given second chances to keep on with their lives and be forgiven
4
Scarface 1983,  R)
Scarface
MUST SEE! AL PACINO IS GREAT !!

Say Hello to my Little Friend!
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
good movie. it entretains
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
love how they are all grown up!
8
HIM 2004,  PG)
HIM
Great Music and so melancholy
9
White Oleander 2002,  PG-13)
White Oleander
i love how Astrid in this movie confronts her mother and her mother so powerful over people and artistic and dangerous with words that it astonished you
10
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Great movie, it shows how there is'nt freedon in England and the nesesity of the people for a symbol to give them hopes, it shows the corruption of the government to the people and how a person that has been destroyed by the government (like frankenstein but by his creator) seeks revenge and hope for the people for those no longer remembered. Guy Fawkes is a great character for this film i even got to the point of seing him pretty.
11
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
i love the animation and the fights!
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
a great film! i could watch it over and over. I love the relationship between them it was so romantic. The time is great, the houses the scenario is really pretty and the prejudice people had towards social class without first getting to know the person and the pride those upper class people had in society
14
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
Gotta love this movie, how geishas suffer but at the same time are so beautiful , i love their clothes and the makeup
15
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Seems so Real !! Night Templars ... now i think theres a secret tresure somewhere ... nah
16
Cinderella Man 2005,  PG-13)
Cinderella Man
a movie that truely inspires, i cried since the begining !
17
Beowulf & Grendel 2005,  R)
Beowulf & Grendel
I red the story on Beowulf and this movie seems to be a good one , i hope is well done
18
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
Great movie that makes me cry and i can relate to one of the girl, i love this movie too lol
19
Avalon 2001,  R)
20
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
great music and whiterspoon acts great !!
21
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Great Music!
22
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
ispiring , and besides i love poetry .. Seize the Day!

O me! O life!

O me! O life! of the questions of these recurring.
Of the endless trains of the faithless, of cities fill'd with the foolish.
Of myself forever reproaching myself, (for who more foolish than I, and who more faithless?)
Of eyes that vainly crave the light, of the objects mean, of the struggle ever renew'd.
Of the poor results of all, of the plodding and sordid crowds I see around me,
Of the empty and useless years of the rest, with the rest me intertwined,
The question, O me! so sad, recurring -- What good amid these, O me, O life?
Answer That you are here--that life exists and identity,
That the powerful play goes on, and you may contribute a verse.
23
Underworld 2003,  R)
24
Underworld: Evolution 2006,  R)
25
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Beautiful Movie . and who does't love Depp ??
26
The Great Gatsby 1974,  PG)
The Great Gatsby
shows how the 1917's can be a hard time for love. How a person would give everything for the love of the one he has love forever, ignorant people like the character of Mia Farrow that would not turn in the money and social class for something of much more value like the love of Mr. Gatsby. tragic at the end to see that love can destroy a person completly by losing it to another or to death.
27
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
fights.. wow
28
The Matrix Reloaded 2003,  R)
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
love bloom :)
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Great performance by jack nicholson, he seemed so mad and crazy but so right about the world. It is surprising how, in the earlier days, people with mental problems where treated and rejected so much to a point that doctors would take their brains out and destroyed them to controll them, like they did to Stanley who was trying to help the other people in the mental hospital by supporting them, talking to them, doing activities, and accompany them.. even with women
31
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
32
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
love love love this movie and how england may seem so controlling and football fanatism overreaches it. Something that may seem so wrong to you , might seem right when you do it, and to think that some harvard kid intimidated by a guy higher than him in society to a point so high that makes him leave his dream, can learn to stand for himself and to not fear anyone no matter their rank. This movie encourage people to stand for themselves sometimes and to see that violence its not always the solution although in some cases it may seems right.
33
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
beautiful and enchanting movie. one of my fav. from hayao miyazaki collection
34
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
loved the book .

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments