My Favorite Movies


  moremovies's Rating My Rating
1
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
The combination of Rodriguez and Tarantino's imagination makes this movie a must have.
2
Scarface 1983,  R)
Scarface
Just brilliant!!! This should be in every home's video library.
3
Blade 1998,  R)
4
Mario Puzo's The Last Don 2000,  R)
Mario Puzo's The Last Don
Will dare to say is the best mafia drama I've ever seen.
5
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
My favorite Vampire movie.
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
One of Tarantino's Masterpiece
7
Saving Private Ryan 1998,  R)
8
Pulp Fiction 1994,  R)
9
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
10
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
11
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
12
Forrest Gump 1994,  PG-13)
13
The Mummy 1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments